Villáminterjú a PMI Budapest, Magyar Tagozat tagjaival - Gintl-Reszegi Mária
A PMI Budapest, Magyar Tagozat a projektmenedzserek szakmai fejlődése érdekében, önkéntes projektmenedzsment szakmai közösséget épít, a félévszázados múlttal rendelkező PMI globális szervezet részeként, gyakorlatban kipróbált tudásbázisra és minősítési rendszerre alapozva. Célunk, hogy Magyarország legmeghatározóbb projektmenedzsment szakmai szervezete legyünk, mely aktív szakmai közösséggel rendelkezik. Ezen törekvésünk keretében villáminterjút készítettünk tagjainkkal.
A munkám tulajdonképpen olyan, mint egy hangmérnöké. Segítek beállítani az üzleti elemzők működésének potmétereit.
Gintl-Reszegi Mária vagyok, Professional Business Analyst, Üzleti elemzés tréner, mentor, facilitátor. Közel 20 év üzleti elemzés tapasztalattal a hátam mögött szívügyem és az elsődleges tevékenységem a business analystek fejlesztése, mentorálása. A tréningjeim során olyan praktikákat adok, amelyet a saját üzleti elemzés működésemből merítek és akár már holnap tudnak a résztvevők használni, ezáltal a projekthelyzetekben sikeresen létre tudják hozni az összhangot. Mára már több, mint ötszáz azon üzleti elemzők száma, akiket tréningek során fejlesztettem. Olyan business analysteket támogatok, akiknek célja és belső motivációja, hogy a munkahelyi projektjeiket minél nagyobb sikerrel és minél kevesebb konfliktussal kivitelezzék, ezáltal a szervezet számára értéket hozzanak létre.
Milyen jelzők jellemeznek téged a legjobban?
kreatív, lendületes, könnyen kapcsolódó
Mi a legjobb projektmenedzsment tanács, amit eddigi pályafutásod során kaptál?
A kérdés, hogy "Miért lesz ez jó nekünk?"
Szerinted miért jó a PMI Budapest, Magyar Tagozatban önkéntesnek lenni?
Mert egyrészt PM-nek, BA-nak lenni egy segítő szakma, és legalább annyira fontos egy projektben emberileg segíteni egymást, mint szakmailag. Ez nincs benne a munkaköriben, tehát ez is önkénteskedés :) Másrészt az a hitvallásom, hogy adni, adni, adni, aztán kérni. Mindig, amikor másokat támogatok és nagyon hálásak, majd megkérdezik, hogy mivel tudják meghálálni, mondom, hogy az univerzum intézi. Van az univerzumnak egy nagy clearing house-a, amelybe ezek mind befolynak. Vissza fogom én ezt kapni, mégha nem pont attól a személytől, akkor is :) Ez a támogatás megmaradásának törvénye :)
Mi a legnagyobb lecke, amit a világjárvány során tanultál?
Az, hogy ki kell tenni a csizmát az asztalra. A világjárvány kezdetén több olyan kapcsolódásom volt válallkozókkal, akiknek vagy én fizettem, vagy ők nekem. Soha nem felejtem el azokat a mondatokat, amikor kiállítottuk a számlát. Te hogy állsz. Nekem még elég, ha 2 hónap múlva fizeted, kibírom addig, ha nálad gáz van. Ha nagyon megszorulsz, elég a felét kifizetned, majd rendezed, ha tudod a másik felét. Ezek a mondatok különböző szitukban hangzottak el és számomra azt jelezték, hogy tanuljuk elengedni a szégyent, merünk sebezhetőek lenni és kimászni a páncélból, hiszen csak akkor élünk túl.
Mi a legnagyobb kihívás a jelenlegi projektedben?
Megtalálni az egyensúlyt a portfólióban. Ehhez pedig az értékrendet kell tisztázni. A vállalkozásom értékrendjét. Ez egy nehéz szó. Rendre használjuk, de nem tudnám megmondani pontosan mit jelent. Hónapok óta kutatom. Valahogy azt várom, hogy ez a rendezőelv segít megtalálni a priorizáláshoz a legfontosabb szempontokat, amelynek következtében alakul az egyensúly. A másik tanulnivalóm a türelem és az elengedés :) De ezt szerintem életfeladat megfejlődni, ha valakinek mumusa :)
Hogyan segített a Project Management Professional (PMP)® minősítés a munkádban?
PMI-PBA viszgám van. Magabiztosságot, tudatosságot, keretrendszert adott.
Szerinted miért van szüksége a világnak projektmenedzserekre?
Mert nem egy téma szakértői és végre elléptünk attól, hogy a szaktudásnak nagyobb értéke van. Az interperszonális kompetenciák, a szemléletek és gondolkodásmódok legalább annyira értékesek, mint egy téma mély ismerete. Sőt szerintem értékesebbek. Olyan lépés ez, mint az edukációban, hogy megjelentek az alternatív oktatási irányok, hogy nem a töri évszámok magolásán van a hangsúly, hanem megtanítanak gondolkodni. Mindezt a tanulást jó eséllyel életfogytig tesszük. Ezt maga a rendszer (megújításhoz pdu pontok gyűjtése) is "kikényszeríti", de szerintem a projektszereplők egyik óriási előnye, hogy folyamatosan tanulnak, tájékozódnak.
Milyen tanácsot adnál az új, pályakezdő projektmenedzsereknek?
Kérdezzenek és tanulják meg, hogy a kérdésekre mi a jó válasz. Szerintem a működési minták és gondolkodási sémák visznek bennünket előre. Feltöltjük vele a kincsesládánkat és kiválasztjuk mindig a helyzetnek megfelelőt, illeszkedőt.
Mi az a készség, amit feltétlenül meg kell tanulniuk a projektmenedzsereknek?
Stakeholder menedzsment és a product-project elkülönítése, tisztán látása.
Mi a legjobb része a munkádnak?
Az élesítés hete. Azt imádom. Amikor mindenki egy cél érdekében mindet beleadva mindent (IS) csinál :)
Hogyan oldod a stresszt?
Folyamatban van a tanulása :)
Melyik a legjobb könyv, amit mostanában olvastál?
Most a gyors és lassú gondolkodás van terítéken :)
Melyik híres személyt szeretnéd a projekt csapatodban tudni?
Györffy Kinga. Nagyon szeretek vele kapcsolódni és mindig van egy olyan mondata, amely megerősít és továbbrepít. A legtöbbször "csak" erre van szükségünk.
Ez a weboldal sütiket használ a weboldal funkcionalitásának elemzésére és fejlesztésére, valamint egyéni preferenciáinak mentésére és a közösségi médiához történő kapcsolódásra.