<< Vissza

Ön hogyan kezeli a konfliktusokat?

A konfliktus megoldásához az érintettek közötti együttműködésre van szükség, de a projektvezetőknek a projekt kontextusától és környezetétől függően módosítaniuk kell a megközelítésüket. A konfliktus bomlasztó hatású, és csökkent teljesítményhez és konfrontatív kapcsolatokhoz vezethet. Egyes projektvezetők a harmonikus állapot fenntartása érdekében megpróbálják kiküszöbölni a konfliktust. Azonban nem minden konfliktus negatív, és a konfliktuskezelés bizonyos típusainak alkalmazása pozitív eredményekhez és erősebb kapcsolatokhoz vezethet.

A konfliktuskezelés öt stílusra osztható: elkerülés, dominancia, integrálás, kompromisszumkötés és kötelességtudat. Az elkerülő és a domináló stílusok a versengő konfliktuskezelési megközelítéseknek tekinthetők, és általában negatív eredményekhez vezetnek. Az integráló, a kompromisszumkötő és a kötelező konfliktuskezelési stílusok együttműködő konfliktuskezelési stílusok. Ezek a stílusok inkább másokra, mint saját magukra összpontosítanak, és pozitív kommunikációval és konstruktív problémamegoldással járnak.

  • Az elkerülő stílusban az egyének kevésbé törődnek önmagukkal és másokkal, ami a részvétel hiányának, valamint nem hatékony és nem megfelelő viselkedésnek tekinthető.
  • A domináns stílusban az egyének nagymértékben foglalkoznak önmagukkal, és kevésbé törődnek másokkal. A domináns egyének figyelmen kívül hagyják mások igényeit vagy elvárásait, és saját céljaik elérésére törekednek.
  • Az integráló stílusban az egyének nagymértékben törődnek önmagukkal és másokkal, integrálják mindenki szempontjait, szembesülnek a konfliktusokkal, és olyan eredményt érnek el, amely mindenki számára előnyös.
  • A kompromisszumkész stílusban az egyének saját magukra és másokra egyaránt összpontosítanak. Mindkét fél nyer és veszít valamit, és szuboptimális eredményt érnek el.
  • Az alkalmazkodó stílusban az egyének kevésbé törődnek önmagukkal és inkább másokkal, és mások elképzeléseinek eleget tesznek, miközben passzívan elfogadják és feladják saját érdekeiket.
  • Az együttműködő konfliktuskezelési stílus elfogadása, amely a konfliktushelyzetekben empátiát tanúsít mások iránt, elősegíti az erős kapcsolatok kialakítását. Amikor a csapatok a konfliktuskezelésnek ezt a módszerét alkalmazzák, hajlamosak közös célokat követni és növelik a kölcsönös bizalmat. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy az együttműködő konfliktuskezelési stílus pozitívan korrelál a felettesek elégedettségével.

 

Konfliktuskezelési technikák a munkahelyen | Cvonline.hu

 

Az együttműködő konfliktuskezelés három stílusa javíthatja a kapcsolatok minőségét. Ássuk bele magunkat egy kicsit jobban ezekbe a kooperatív megközelítésekbe.

 

  • Integráló. Ez a másokkal és önmagával való nagyfokú törődéssel jellemezhető megközelítés a problémák és konfliktusok megoldása érdekében a problémákkal való szembenézést igényli. Az integráló megközelítés a konfliktuskezelés win-win megközelítése, és több tanulmány is azt mutatja, hogy ez a megközelítés a legmegfelelőbb és leghatékonyabb. Az integrálás a mindkét félre nehezedő stressz csökkentésére, a köztük lévő kötelezettségvállalások megszilárdítására, valamint a projekt teljesítményének és elégedettségének javítására összpontosít. Ez segít javítani a kapcsolat általános minőségét. Az integráló stílus elfogadása jelentős pozitív hatással lehet a munkavállalók innovációs teljesítményére is

 

  • Kompromisszumkészség. Ebben a megközelítésben az egyének kevesebbet adnak fel, mint azok, akik kötelező stílust alkalmaznak. Mindkét fél feláldoz bizonyos érdekeket annak érdekében, hogy mindkét fél számára elfogadható döntés szülessen. Ha a konfliktusban álló felek céljai kölcsönösen kizárják egymást, vagy ha mindkét fél egyformán erős a konfliktusban, a kompromisszumos stílus megfelelő megoldás lehet, amely mindkét fél számára részleges győzelmet biztosít, fenntartva a kapcsolat minőségét.

 

  • Kötelezettségvállalás. Ebben a megközelítésben az egyének nagymértékben törődnek másokkal és kevéssé önmagukkal. Megpróbálják lekicsinyelni a különbségeket és hangsúlyozni a közöset, hogy kielégítsék mások igényeit, ami önfeláldozással és másoknak való elszámoltatással jár. Ez a fajta konfliktuskezelés közvetett és együttműködő, ezáltal hozzájárul a kapcsolat minőségéhez. 

Megközelítés kiválasztása

A kulturális különbségek és a státusz, az érzelmi intelligencia, a vezetői stílus, a tudatosság és a fenyegetettség érzékelése befolyásolja, hogyan közelíti meg a konfliktusokat. Az integráló és a kompromisszumkötő stílus a konfliktuskezelés gyakrabban alkalmazott formái, mint a kötelességtudó. Ennek oka, hogy az integráló és kompromisszumkereső stílusok általában pozitív hatással vannak a munkateljesítményre, a személyes innovációra, az elégedettségre, az elkötelezettségre és a kapcsolat minőségére.

Az integráló, mint a mindenki számára előnyös helyzetet célzó konfliktuskezelési stílus, sok ember első számú választása. A kompromisszumkötés némi személyes áldozatot követel, de részleges win-win eredményekhez is vezethet. Más iparágakkal összehasonlítva az építőiparban a konfliktusok általában versenyszerűbbek lesznek, mivel a projektekben több résztvevő van.

Előfordulhat, hogy az integráló stílus nem veszi teljes mértékben figyelembe a konfliktus mindkét fél érdekeit, és mint szuboptimális megközelítés, a kompromisszumos stílus nagyon is elfogadható. Bár a kötelességtudat figyelembe veszi mások érdekeit, és bizonyos mértékig segít fenntartani a két fél közötti kooperatív kapcsolatot, a kötelességtudat önfeláldozást igényel, és gyakran eredményez vesztes-nyertes megoldást. Ezért az emberek hajlandósága az obligát stílus választására gyakran jelentősen alacsonyabb, mint a másik két megközelítésé.

A legfontosabb tanulságok

  • A konfliktuskezelésnek öt stílusa van: az elkerülés, a dominancia, az integrálás, a kompromisszumkötés és a kötelezettségvállalás.
  • Az elkerülés és a dominálás olyan versengő megközelítések, amelyek nem segítik elő a kapcsolatokat.
  • Az integrálás, a kompromisszumkötés és a kötelességtudat olyan együttműködő megközelítések, amelyek elősegítik a kapcsolatokat.

 

A szerzőről

A Project Management Journal "The Effect of Political Skill on Relationship Quality in Construction Projects" című cikkéből adaptálva: The Mediating Effect of Cooperative Conflict Management Styles," Denong Wang és Yang Liu közreműködésével.

Keresés

Népszerű Bejegyzések

Tekintse meg az archívumokat

A 10%-os kedvezményért az alábbi regisztrációs űrlapon nyújtsd be a jelentkezésedet:

Jelentkezem