<< Vissza

Magyarország nemzetközi projektközponttá vált

AOP
Nemzetközi konferenciát rendez a projektmenedzsment aktuális kérdéseiről a PMI Budapest. A szakma világnapján, november 7-én tartja első nemzetközi konferenciáját a Project Management Institute (PMI) magyarországi tagozata, amely a szakma legnagyobb, közel 450 ezer tagot számláló szervezetének hazai részlege. A PMI Budapest tíz éve alakult azzal a céllal, hogy tudásközpontként támogassa a hazai projekt-szakembereket, elérhetővé tegye számukra a nemzetközi elméleti és gyakorlati tudásanyagokat.

A jövő az agilis projektmenedzsmenté

Az Art of projects című konferencia a projektmenedzsment legaktuálisabb témáit járja körül. Terítékre kerül például a projektportfólió-menedzsment, a projektirodák kérdésköre, és hogy mi újat hozott, hogyan alakította át a szakmát az "agilis" megközelítés – hangzott el az esemény előzeteseként tartott mai tájékoztatón.

Az egyik legizgalmasabb téma a klasszikus modellt felváltó agilis projektmenedzsment. Utóbbi az egyes projektszakaszokat nem elkülönülten és egymást követően hajtja végre, mint a klasszikus modell, hanem már az egyes fázisokban kér folyamatos és azonnali visszajelzést a felhasználóktól. Ezzel lerövidíthető a folyamat, és elkerülhető, hogy a projekt végeredménye ne feleljen meg az ügyfél elvárásoknak – válaszolta kérdésünkre Bőgel György, a Közép-Európai Egyetem (CEU) professzora, aki a jövő heti esemény házigazdája lesz.

Bőgel György: az agilis projektmenedzsment hatékonyabb

A PMI Budapest rendezvényének további aktualitását az adja, hogy az utóbbi években megnőtt Magyarország szerepe a szakmában, hazánk nemzetközi projektközponttá vált. Nagy multinacionális cégek hoztak létre nálunk nemzetközi feladatokat ellátó projektmenedzsment szolgáltatást is nyújtó központokat. Példaként említhető az ExxonMobil, a Teradata, az SAP, a CITI, a HP, az IT Services vagy a BP, amelyek igénylik a képzett, tapasztalt projektkoordinátorokat, -menedzsereket. Ezek a szakemberek – köztük külföldiek is – Magyarországról irányítanak távmenedzsmenttel több kontinensen átívelő beruházásokat, irodanyitást, szoftverfejlesztést, IT rendszerépítést. Szalay Imre, a PMI Budapest elnöke, a Bitport kérdésére nagyjából 500 fő körülire tette az itteni projektközpontokban dolgozók számát.

Milliós nagyságrendben nő az igény a projekmenedzserek iránt

A projektmenedzsment viszonylag újabb keletű, de dinamikusan bővülő szakma, a minősített projektmenedzserek száma a világon jelenleg megközelíti a 600 ezret – mondta Szalay. A minősítési rendszert a PMI dolgozta ki.

A szakma látványos fejlődését támasztja alá az az előrejelzés is, ami idén nyáron jelent meg a The Times-ban. Az összeállítás szerint 2020-ig 15,7 millió új projektmenedzserre lesz szükség a világon a leginkább projekt-megközelítésben dolgozó iparágakban, mindenekelőtt az informatikai iparban. A brit lap véleményét gey felmérés is megerősíti, amely kimutatta, hogy minden, projektre elköltött 1 milliárd dollárból átlagosan 135 millió dollár nem vagy nem jól hasznosul, nem hozza a várt eredményt. A felmérése arra is kitér, hogy az átlagos 135 millió dolláros megvalósulási kockázat összege mögött jelentősek a szóródások. A jól képzett, jól felépített projektszerveződés esetén ez az összeg csak 20 millió, míg a felkészületleneknél akár 280 millió is lehet a veszteség. A helyzeten sokat javíthat a felkészült és gyakorlott projektvezető.

A hazai szakemberek tudásának a javítására a PMI Budapest felvállalt egy másik projektet is. Az Akadémiai Kiadóval közösen november folyamán jelenteti meg a szakma bibliájának számító Project Management Body of Knowledge (PMBOK Guide) útmutató 5. kiadását magyar nyelven.

A PMBOK 1996-os első megjelenése óta közel 4,5 millió példányban kelt el, és ebben a számban benne van a korábbi 2006-os magyarországi kiadás is, amelyből itthon több ezer példányt adtak el.

Keresés

Népszerű Bejegyzések

Tekintse meg az archívumokat

A 10%-os kedvezményért az alábbi regisztrációs űrlapon nyújtsd be a jelentkezésedet:

Jelentkezem