<< Vissza

Villáminterjú a PMI Budapest, Magyar Tagozat tagjaival - Tiszai Balázs

2-Square---Balázs-Tiszai.jpg

A PMI Budapest, Magyar Tagozat a projektmenedzserek szakmai fejlődése érdekében, önkéntes projektmenedzsment szakmai közösséget épít, a félévszázados múlttal rendelkező PMI globális szervezet részeként, gyakorlatban kipróbált tudásbázisra és minősítési rendszerre alapozva. Célunk, hogy Magyarország legmeghatározóbb projektmenedzsment szakmai szervezete legyünk, mely aktív szakmai közösséggel rendelkezik. Ezen törekvésünk keretében villáminterjút készítettünk tagjainkkal. 

 

Tiszai Balázs

 
Alapvetően építőmérnöki hátterem és végzettségem van, melyet a Stuttgarti Egyetemen szereztem. Mindig is az átfogó, teljes képet szerettem volna látni a részletek helyett, így viszonylag hamar eldőlt hogy a projektmenedzsment irányában fogok elindulni. Ezzel kapcsolatban a létező összes tárgyat megcsináltam az egyetemeken, valamint elég szerencsés voltam ahhoz is, hogy az építőipar szinte összes területéről viszonylag fiatalon tapasztalatokat szerezzek. Pályafutásom a kivitelezésben kezdtem (a két kezemmel építettem a stuttgarti főpályaudvart), majd a kivitelezés-menedzsmentbe kóstoltam bele, ezek után jött a tanácsadói projektmenedzsment, illetve az építtető-képviselet. Projektjeim között szerepeltek magasépítési beruházások, gyártócsarnokok illetve egy nagysebességű vasúti pálya is, ezek nagy része Németországban, ottani székhelyű multiknál. Jelenleg a Market színeit képviselem Budapesten, ahol megint csak szintet léptem, hiszen nem az építési projekteket viszem, hanem egy szervezeti szintű projektiroda (PMO) felépítésében vállalok oroszlánrészt. Szerintem ez az amit mindig is szerettem volna csinálni, ez (minden ami projektmenedzsment) az én küldetésem.

Milyen jelzők jellemeznek téged a legjobban?

Precíz, pontos, kiszámítható, rendszerezett. Ezek alapvetőek egy pjm-nél, bár azt sem szabad elfelejteni, hogy mindenki máshogy dolgozik.

Mi a legjobb projektmenedzsment tanács, amit eddigi pályafutásod során kaptál?

Mindig a legelső szám számít, amit mond az ember. Utána már korrigálhatja bárhogy, mindig az első számot fogják számon kérni rajta, még akkor is ha egyébként teljesen szabályosan járt el. Ezért nagyon meg kell gondolni, hogy mit mondunk először.

Szerinted miért jó a PMI Budapest, Magyar Tagozatban önkéntesnek lenni?

A PMI Budapest egy kulcsfontosságú eleme a magyarországi pjm közösségnek, és önkéntesség során viszonylag egyszerűen bele lehet ebbe kerülni, közel lenni a tűzhöz. Emellett a CV-ben is remekül mutat. (Bár én személy szerint nem önkénteskedek itt.)

Mi a legnagyobb lecke, amit a világjárvány során tanultál?

SEMMI SEM BIZTOS. Ezt egy pjm-nek nagyon az eszébe kell vésnie.

Mi a legnagyobb kihívás a jelenlegi projektedben?

Az érintettekkel való kommunikáció, az érintettek bevonása. Hiába vagyok rajta egy projekten pjm-ként, ha a projektcsapat nem működik jól, a projekt sem fog haladni. Különösen a vírus utáni világban, ahol a kommunikációs csatornák megváltoztak, és ezt nem mindenki tudja jól lekövetni.

Hogyan segített a Project Management Professional (PMP)® minősítés a munkádban? 

Konkrétan mindenben segített, tényleg. A jelenlegi munkahelyemen éppen a PMBOK szerinti pjm-et vezetjük be, persze erősen testre szabva. Ha nem ismerném a PMBOK-ot, akkor csak fognám a fejem, hogy hogyan is vezessünk be hatékony pjm-et. Így azonban van egy első osztályú keretrendszer ami használható, és ez nagyon nagy segítség.

Szerinted miért van szüksége a világnak projektmenedzserekre?

Ha belegondolunk, szinte az élet minden területe egy projekt. A magánéletben pl. egy költözés, egy utazás, de bárminek a megvétele is, legyen az a napi bevásárlás vagy egy autó vétele. Akinek pedig a munkája is ilyen, az tényleg mást sem csinál, mint projekteket menedzsel. Ennélfogva mindig, mindenhol van pjm-ekre szükség. A bevásárlós példánál maradva, ha nem mi intézzük a bevásárlást hanem kiszervezzük, akkor meg annak a cégnek kellenek a pjm-ek, akik kínálnak bevásárló-szolgáltatást. Egyszóval, mindig mindenhol projektesek vannak, még akkor is ha nem tudnak róla vagy nem konkrétan ez a beosztásuk.

Milyen tanácsot adnál az új, pályakezdő projektmenedzsereknek?

Építsék ki a személyes kapcsolati hálójukat (bár tudom hogy ez vírus óta egy elég nehéz feladat), ezáltal szert tesznek a már említett soft skillekre, és még egy csomó egyéb dologban (pl. munkalehetőségek, tanácsok) is jól fog jönni. Ezen kívül iratkozzanak fel a PMI hírlevelekre, ahonnan ingyen képezhetik tovább magukat, illetve maradhatnak naprakészek a szakma világában. Végül, de nem utolsó sorban, egy PMI-minősítés is egy nagyon hasznos dolog. Ja, és minimum 2 idegen nyelv (elsősorban angol és német), de inkább 3 (talán spanyol, arab, orosz vagy valami ázsiai) aktív ismerete is fontos, mert magyarul kevés dolog megy a szakmában.

Mi az a készség, amit feltétlenül meg kell tanulniuk a projektmenedzsereknek?

Én a soft skilleket hangsúlyoznám. A műszaki részt bárki meg tudja tanulni, de amíg tényleges emberekkel (és nem robotokkal) kell együtt dolgozni a projekteken, addig soft skillek nélkül nem jutni messzire. Ez tényleg nagyon sok mindent befolyásolhat egy projekten, és rengeteg dolog múlik rajta.

Mi a legjobb része a munkádnak?

A jelenlegi helyemen az a legjobb, hogy gyakorlatilag bármilyen projekt jöhet. Bár van egy fő profilja a vállalatnak, de az én részlegem innovatív projektekkel foglalkozik, amik nagyon színesek, és jellegükből adódóan olyan területeteket feszegetnek, ahol még nincsen sok tapasztalat és rendelkezésre álló információ. Ez nagyon izgalmas, de pont ezért nehéz is, és mindenképpen megköveteli a kiemelkedő és mintaszerű pjm-et.

Hogyan oldod a stresszt?

Erre a kérdésre nem én vagyok a legjobb válaszadó, mert jelenleg egy elég stresszes szakaszában vagyok az életemnek. (Mint ahogy gondolom többen is, így a sokadik vírus-hullám felfutó szakaszában.) De hát van ilyen is, ezt is látni kell és túl kell élni. Egyébként sok zenét szoktam hallgatni, csak az a gond hogy a járvány óta a zenészek is ugyan úgy stresszesek, szóval az sem segít sokat.

Melyik a legjobb könyv, amit mostanában olvastál?

Nem nagyon olvasok nyomtatott könyveket, az online cikkek olvasása elég nekem. Ezen belül fel vagyok iratkozva az összes PMI hírlevélre, ahol néha nagyon érdekes és hasznos blog-bejegyzések találhatók.

Melyik híres személyt szeretnéd a projekt csapatodban tudni?

Hát az attól függ, hogy mire! Zenélési és szórakoztatási célokra mondjuk bármelyik híres zenészt (olyat aki hangszeren is tud játszani), étkezési célokra pedig mondjuk Jamie Oliver-t, akiről úgy hallom hogy szívügye az egészséges és jó minőségű étkeztetés. A szakmai részen kívül ezek a dolgok is nagyon fontosak egy projektben! Ezen kívül pedig nekem az a véleményem, hogy mindenki azt csinálja. amihez ért - a zenész zenéljen, a szakács főzzön. A pjm pedig projektmenedzseljen.

Keresés

Népszerű Bejegyzések

Tekintse meg az archívumokat

A 10%-os kedvezményért az alábbi regisztrációs űrlapon nyújtsd be a jelentkezésedet:

Jelentkezem