<< Vissza

Kísérletezzen új munkamódszerekkel

A neofóbia az új dolgoktól való félelem. Ez egy természetes emberi reakció a változásra. Kisebb-nagyobb mértékben mindannyiunkban megvan. De hogyan győzheti le a neofóbiát a csapatában, ha egy projekt során akadályokba ütközik - vagy ha a csapat nem hozza ki magából a benne rejlő lehetőségeket? Lehet, hogy egyértelmű, hogy valamin változtatni kell. De hogyan tudja rávenni a csapatát, hogy elősegítse a változást?

A csapat ösztönzése az új munkamódszerek kipróbálására művészet és tudomány is egyben. Tudni kell, hogy mit kell megváltoztatni, és ismerni kell a lehetséges alternatív megközelítéseket. De szükség van annak megértésére is, hogyan lehet elősegíteni és irányítani a változás folyamatát - amit mi lean változásmenedzsmentnek nevezünk. A Disciplined Agile® (DA) mindkét területen támogatást nyújt. Egész egyszerűen segítünk a szervezeteknek abban, hogy jobbá váljanak a fejlődésben. Ezt úgy tesszük, hogy a világ legkiterjedtebb munkamódszer-gyűjteményét kínáljuk. Ezután pedig útmutatást nyújtunk a lean változásmenedzsmenthez - hogyan tárgyaljon a csapatával az új munkamódszerekről.

És a "tárgyalni" a helyes kifejezés. A csapat végül is önszerveződő. A csapat a saját munkamódszerét birtokolja. Tehát fel kell mérnie a csapat változással szembeni ellenállását, és életképes lehetőségeket kell felajánlania, amelyeket követhetnek. Ennek egyik módja a folyamatokkal való kísérletezés. Az ötlet lényege, hogy egy alternatív munkamódszert javasol, és kísérletet javasol a csapatnak: próbálja ki az új munkamódszert egy bizonyos ideig. Ha a dolgok nem javulnak, akkor a csapat visszatér a korábbi munkamódszerhez. Ez a megközelítés általában kevésbé fenyegető, mert egy "kiutat" kínál - visszatérést a megszokott dolgokhoz. Emellett Önre, mint a csapat vezetőjére vagy Agilis Coachra hárul annak bizonyítása, hogy a javasolt munkamódszer megoldja az eredeti problémát.

És jó esély van rá, hogy ez így is lesz - mert a DA nem csak különböző munkamódszereket sorol fel. Megtanítja, hogy mik azok, elmagyarázza, hogy melyek azok, amelyek valószínűleg a legjobban működnek a különböző helyzetekben, és útmutatást nyújt a megvalósításukhoz. A DA eszköztárban található alternatív munkamódszerek közül sokan sorrendbe rendezett listák formájában jelennek meg - az általában hatékonyabb stratégiák állnak a lista elején. Így könnyebben eldöntheti, hol kezdje el.

Egy nemrégiben megjelent bejegyzésemben például a projektfinanszírozáshoz való hozzáférés alternatív megközelítéseit tárgyaltam - ez a feladat általában a pénzügyi csapattal való tárgyalást jelenti. Tegyük fel, hogy a pénzügyesei egy fix ár/költség megközelítést kérnek, amelyhez üzleti tervet, projektköltségeket és részletes becsléseket is mellékelnek. Természetesen tudja, hogy mindez a tervezés a csapatát a korábban tervezett munkától való eltérítést igényli - talán több hétre.

A DA eszköztárban azonban van egy rendezett lista, amelyen két előnyben részesített lehetőség szerepel: az idő- és anyagalapú megközelítés vagy a szakaszkapus megközelítés. Az eszköztár ismerteti mindkettő előnyeit és hátrányait. Ez rengeteg hasznos forrást ad a pénzügyi csapattal való hatékonyabb munkamódszer megtárgyalásához.

A cél itt az, hogy mindig jobban és okosabban dolgozzunk, és ahol csak lehet, fokozatos fejlesztéseket hajtsunk végre - nem a "gyors kudarc", hanem a gyors tanulás és a gyorsabb siker az irányított folyamatos fejlesztés (Guided Continuous Improvement, GCI) folyamatán keresztül. 

A GCI-folyamat még hatékonyabb lehet, ha egy agilis coach vezeti - valaki, aki minden munkamódszerben (agilis, vízeséses és hibrid) jártas, és aki támogatni tudja a csapatot az új stratégiákkal való kísérletezésben. A Gartner® egy nemrégiben megjelent jelentésében valóban azt állítja, hogy a szervezetek "maximalizálhatják az agilis coachok használatának előnyeit egy belső coaching-képesség kiépítésével", és "tisztázhatják az agilis coach szerepét a HR-rel együttműködve, hogy világos munkaköri leírásokat és karrierutat hozzanak létre". A Gartner azt is ajánlja, hogy a szervezetek "a belső agilis coachingot a tapasztalt külső agilis coachokkal való együttműködés és szinergiakapcsolat révén erősítsék meg". Sőt, a jelentés azt is megállapítja, hogy "2024-ig a külső és házon belüli agilis coachingot kombináló vállalatok 80%-a sikeresebb lesz az agilis átalakulásban, mint a társaik".

A DA eszköztárral felvértezett, hozzáértő coach különösen hatékony lehet, amikor a közvetlen projektmenedzsment csapaton túli új munkamódszerekről kell tárgyalni - ha például olyan funkcionális csapatokkal kell együttműködni, mint a HR vagy a pénzügy, ahogy azt korábban említettük, vagy ha az egész vállalat értékáramlataival kell tárgyalni a fejlesztésekről - mondjuk egy egész szervezetre kiterjedő átalakítás során.

 

A DA minden szinten támogatást nyújt:

 

Bármilyen ijesztő is lehet a változás, nem kell, hogy nyomasztó legyen. Megnyugodhat abban a tudatban, hogy egy adott projekthez szükséges összes fejlesztési stratégiát már sokszor kipróbálták és kipróbálták. A kulcs egyszerűen az, hogy ismerje a lehetőségeket, megértse az egyes lehetőségek kompromisszumait, és elsajátítsa a lean változásmenedzsment művészetét.

A DA minden területen támogatást nyújt. Felgyorsíthatja az Ön útját, és segíthet abban, hogy kompetenciát szerezzen a különböző munkamódszerekben, függetlenül a szakterületétől vagy a tudásszintjétől. A DA segítségével az újfóbia nem kell, hogy olyan jelentős kihívást jelentsen Önnek vagy csapatainak.  

 

Jogi nyilatkozat: Gartner, How to Build an Agile Coaching Team That Drives Your Agile Transformation, 2021. szeptember 20., Bill Blosen, Akis Sklavounakis.

A GARTNER a Gartner, Inc. és/vagy leányvállalatai bejegyzett védjegye és szolgáltatási védjegye az Egyesült Államokban és nemzetközi szinten, és a jelen dokumentumban engedéllyel szerepel. Minden jog fenntartva.  

Ez a cikk eredetileg a The Official PMI Blogon jelent meg.

Keresés

Népszerű Bejegyzések

Tekintse meg az archívumokat

A 10%-os kedvezményért az alábbi regisztrációs űrlapon nyújtsd be a jelentkezésedet:

Jelentkezem