<< Vissza

Itt az ipar 4.0 forradalma. Ön felkészült?

A technológiák soha nem látott sebességgel konvergálnak, egész iparágak alakulnak át, a munka világa felborul. Ezt hívják Ipar 4.0-nak, és forradalminak ígérkezik. De ez a forradalom nem csak a technológiáról szól. Hanem arról a döntő szerepről is, amelyet mi, emberek játszunk az üzleti élet és a társadalom közelgő átalakulásában. Grace Najjar a Dubai Nemzetközi Projektmenedzsment Fórumon (DIPMF) nemrégiben tartott mesterkurzusából merít, hogy elmagyarázza, mi áll az Ipar 4.0 mögött, és hogyan kell reagálnunk rá.

Az Ipar 4.0 korszakát éljük - egy hiper-összekapcsolt világot, amelyben a fejlett technológiák - a tárgyak internete (IoT), a mesterséges intelligencia (AI), a génszerkesztés, a fejlett robotika és a felhőalapú számítástechnika, hogy csak néhányat említsünk - olyan módon és olyan sebességgel konvergálnak, hogy elmosódnak a fizikai, a digitális és a biológiai közötti határok. E változások gazdasági és társadalmi következményei óriásiak, és az Ipar 4.0 jelentősen meg fogja változtatni mindannyiunk munkáját a jövőben. Az Ipar 4.0 középpontjában azonban egy paradoxon áll: minél inkább a technológia vezérel minket, annál inkább függünk az emberiességünktől, hogy elérjük a kívánt üzleti és társadalmi előnyöket.

 

Ezt a paradoxont jól láthatjuk a projektmenedzsment szakmában. Egyrészt alapvető szükség van a technikai készségekre - nemcsak a projektmenedzsment gyakorlatok mély ismeretére, hanem a fejlett technológiák és az üzleti átalakulásban betöltött szerepük világos megértésére is. Másrészt még fontosabbak a "hatalmi készségek" - az emberi interakciót megkönnyítő kenőanyagok, mint például a kommunikáció, az empátia, a kreativitás és az együttműködés képessége. 

 

Érdemes megjegyezni, hogy az Ipar 4.0 mögött álló technológiák már megjelentek a projektmenedzsment világában, és gyakorlatias módon változtatják meg a munkánkat. Az adatok, amelyeket most már képesek vagyunk gyűjteni és elemezni az új technológiák segítségével, javítják az eredmények előrejelzésére, a kockázatok értékelésére és a jobb döntések meghozatalára vonatkozó képességeinket. Segítségükkel automatizálhatunk bizonyos feladatokat, például a költségvetés-tervezést, az ütemezést és az előrejelzést is, hogy az összetettebb és stratégiai jellegű tevékenységekre összpontosíthassunk.

A vállalkozásoknak aligha lesz más választásuk, mint alkalmazkodni az Ipar 4.0 világához - mert az előnyök egyszerűen túl nagyok. A CapGemini szerint az intelligens gyárak öt év alatt 500 milliárd és 1,5 billió dollár közötti értéket adhatnak a globális gazdaságnak. És ez csak a gyártás területén van így. Az Ipar 4.0-hoz való alkalmazkodás azonban megkövetelheti, hogy a szervezetek foglalkozzanak a fent említett paradoxonnal, amely a munka technológiai és emberi aspektusait érinti. A Bain & Company egy nemrégiben megjelent jelentésében (The Working Future: More Human, Not Less) azt jósolja, hogy az automatizálás még akkor is újra emberibbé teszi a munkát, ha számos rutinfeladatot megszüntet. Ez azért van így, mert bizonyos kifejezetten emberi képességek - a problémamegoldás, az interperszonális kapcsolatok és a kreativitás - még fontosabbá válnak egy összetett, erősen technológiai korban.

Ahhoz azonban, hogy a gondolkodásmódot az Ipar 4.0 világában megváltoztassák, a vállalatoknak újra kell gondolniuk a munkát - el kell távolodniuk a hierarchikus struktúráktól és a merev funkcióktól, és a munkát csapatok és projektek köré kell szervezniük. Fontos, hogy a feladatokat a készségekhez és az e készségekkel rendelkező csapattagokhoz igazítsák. 

 

Az is fontos, hogy a szervezeti átalakítás hosszú távú és holisztikus szemléletet kövessenek, és ne csupán a "gyors győzelmekre" törekedjenek. Ez azt jelenti, hogy: 

  • Vezetői elkötelezettség és stratégiai összehangolás- Az Ipar 4.0 az üzlet alapvető szintű átalakításáról szól, nem pedig a szervezet perifériáján. A 4.0 átalakításnak közvetlenül a vállalat üzleti modelljéhez és stratégiájához kell kapcsolódnia. Ehhez a vezetői csapatot teljes mértékben be kell vonni és teljes mértékben össze kell hangolni.  
  • Egy világos jövőkép és az eredményekre való összpontosítás - Ezt a stratégiai irányt egy világos jövőképben kell rögzíteni, és konkrét eredményekhez és kezdeményezésekhez kell rendelni. Itt fontos különbséget tenni az eredmények és az outputok között. A valódi eredményekre kell összpontosítanunk.
  • A közös alkotás iránti elkötelezettség - Manapság egyetlen szervezet sem képes egyedül boldogulni. A mai világban az innováció nemcsak a csapattagokkal, hanem az ügyfelekkel, üzleti partnerekkel és végfelhasználókkal való közös alkotást is jelenti. 
  • Hosszú távú elkötelezettség és kitartás - Az üzleti átalakulás egy folyamatos utazás. A sikeres szervezetek valóban soha nem hagyják abba az átalakulást. Ehhez folyamatos tanulásra és fejlesztésre van szükség, folyamatos érzékelésre, hogy merre tart a piac, valamint iteratív megközelítésre a megoldások teszteléséhez és bevezetéséhez. Az átalakulás nem a gyengéknek való; türelmet, elkötelezettséget és kitartást igényel.

 

Ha ezek a szervezeti szükségszerűségek, akkor mit kell tennie a projektszakembereknek, mint egyéneknek, hogy az Ipar 4.0 világában játszhassanak? Az egyéni prioritásoknak sok tekintetben tükrözniük kell a szervezeti prioritásokat. 

Először is, fejlessze üzleti érzékét. Mint említettük, az Ipar 4.0 a szervezet alapvető üzleti modelljéről és hosszú távú stratégiájáról szól. A projektekkel foglalkozó szakembereknek széleskörű ismeretekkel kell rendelkezniük az üzleti életről, valamint a világunkat alakító fontos társadalmi és iparági trendekről. Jó kiindulópont a PMI Globális Megatrendek című jelentése.

Ezután az eredményekre, nem pedig a kimenetekre összpontosítson. Győződjön meg arról, hogy a projektek, amelyeken dolgozik, a szervezeten belüli kulcsfontosságú stratégiai szükséglethez vezetnek. És győződjön meg arról, hogy a projektcélok közvetlenül az adott szükséglethez kapcsolódó eredményekhez kapcsolódnak. 

Végül pedig kötelezze el magát a folyamatos tanulás és fejlődés mellett - vagy ahogyan Dr. Edward Hess nevezi: "hiper-tanulás". VUCA-világunkban állandó kihívás relevánsnak maradni. Ehhez minden nap újra kell találnunk magunkat, és nemcsak technikailag, hanem kognitív, viselkedési és érzelmi szempontból is fejleszteni kell a képességeinket. 

Az ipar 4.0 forradalmi. Valójában szorosan kapcsolódik a Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum vezetője által népszerűsített gondolathoz, miszerint a világ a 4. ipari forradalom kellős közepén van. Ennek a forradalomnak a mértéke, kiterjedése és összetettsége azonban messze meghaladja mindazt, amit az emberiség eddig tapasztalt. Ezért elengedhetetlen, hogy ne csak e forradalom technológiai elemeit sajátítsuk el, hanem emeljük fel az emberi vonatkozások jelentőségét is.

 

Forrás:https://community.pmi.org/blog-post/71776/the-industry-4-0-revolution-is-here--are-you-prepared-

Keresés

Népszerű Bejegyzések

Tekintse meg az archívumokat

A 10%-os kedvezményért az alábbi regisztrációs űrlapon nyújtsd be a jelentkezésedet:

Jelentkezem