2022.12.15. 06:00
Interjú Hegyközi Georginával, a Fiatal Projektmenedzser Szakember Díj nyertesével
Mit jelent ez a siker az Ön számára?
Egyszerre két dolgot: jóleső visszajelzést és új lehetőségeket. Visszajelzést arra, hogy jó úton haladok a szakmámban és megérte minden eddigi befektetett energia. Új lehetőségeket pedig abból a szempontból, hogy eddig leginkább csak a Bosch csoporton belül voltam kapcsolatban más projektvezetőkkel, most viszont bekerültem egy még ennél is nagyobb szervezet vérkeringésébe.
Miért számít Ön jó projektvezetőnek, mit gondol mivel érdemelte ki a jelölést?
28 éves vagyok, 4 év szakmai tapasztalattal a hátam mögött, a fiatal korom ellenére azonban már sok projektet vezethettem. Képes vagyok tanulni, megújulni, rugalmasan állok a beérkező feladatokhoz, kihívásokhoz. Őszintén tisztelem azokat a kollégákat, akik sok-sok év tapasztalattal rendelkeznek, és már akkor is az autóiparban dolgoztak, amikor én még csak kisiskolás voltam. A projekt tervezésétől a lezárásáig az ő tudásukra támaszkodom, és nagyon sokat tanulok tőlük közben. Úgy érzem sikerült egy őszinte kommunikáción és kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatot kiépítenünk a csapaton belül, ahol teret hagyunk az egyéni ötleteknek és megvalósítási módoknak is – nem megfeledkezve a projekt fókuszairól és a határidőkről.
Mi motiválja Önt a projektvezetői munkája során?
A munka kiszámíthatatlansága és az, hogy minden nap más. Sokan nem szeretik a váratlan helyzeteket és a változásokat, engem viszont ezek pörgetnek fel. Lehet bármilyen jó egy projekt terv, akkor is jöhet valami, amivel nem számoltunk - elég csak visszagondolni a COVID-19 vírusjárvány időszakra, vagy a félvezetőhiány okozta kihívásokra. Én igyekszem ezekre úgy tekinteni, mint új lehetőségekre.
Kérem, mesélje el a legsikeresebb szakmai projekt élményét!
Szerencsére sok ilyen van, így nem tudnék és nem is szeretnék csak egyet kiemelni. Számomra a siker a projektben nemcsak a profitabilitáson múlik, vagy azon, hogy tartjuk-e az időtervet - ezek egyébként is alapvető dolgok. Számomra a siker leginkább abban mutatkozik meg, hogyan érjük el a csapattal ezeket a célokat. A kedvenc részem a projektekben mindig az, amikor a kezdeti súrlódások és megpróbáltatások után elindul a gépezet, és én, mint egy büszke anyuka az oldalvonalról figyelem, ahogy a csapat játszik.
Tapasztalata szerint mit várnak el egy sikeres projektvezetőtől? Melyek azok a képességek, amikkel rendelkeznie kell egy sikeres projektvezetőnek?
Nagyon jó azt látni, hogy a szakmai tudás mellett egyre inkább előtérbe kerülnek az úgynevezett soft skill-ek vagy power skill-ek, tehát a személyes és szociális készségek, amelyeket a projektmenedzsmentben a felelősök kijelölése során figyelembe veszünk. A sikeres projektvezető tehát nemcsak arra koncentrál, hogy a feladatok időben el legyenek végezve, hanem jól ismeri a csapat tagjainak erősségeit, motivációját, készségeit is, és ennek megfelelően jelöli ki a felelősségi köröket. Továbbra is tartom magam ahhoz a kijelentésemhez, hogy lehetetlen helyzet nincs, csak meg kell találni a megfelelő együttműködést a megoldáshoz.
Hogyan kezeli a munkája során kialakuló stresszt, hogyan szokta levezetni a feszültséget?
Leginkább sporttal, és azzal, ha átbeszélhetem valakivel a helyzetet. Szerencsére jó PM közösség alakult ki az osztályunkon, és akár egymással, akár a vezetőnkkel is tudunk beszélni bármilyen problémáról. Sokat segít, amikor látom, hogy mások is jártak már olyan cipőben, mint én, illetve sok hasznos tippet is kapok a beszélgetések során.
Egy ilyen jelentős elismerést követően felmerül a kérdés, hogy mit szeretne elérni a szakmai karrierjében, melyek a hosszútávú tervei?
A következő években szeretném tovább mélyíteni a tudásom, és később – a vezetőimmel egyeztetve – szeretnék nagyobb komplexitású projektekkel is foglalkozni. Utána pedig meglátjuk, hogyan állnak majd a csillagok :)