<< Vissza

Interjú Dobos Oszkárral MSc, PMP®, Egyetemi Kapcsolatokért felelős Alelnökkel

Milyen jelzők jellemeznek téged a legjobban? 

Rendszerben látás, gondolkodás és rugalmasság. Szeretek minden kérdésre, probléma felvetésre és megoldásra úgy tekinteni, hogy az ne csak lokálisan legyen hatékony, hanem az egész projektet, szervezetet rendszerként kezelve előrébb vigye. A rugalmasság pedig azt gondolom ebben a szakmában magától értetődő, gyakran változnak a projektek belülről is, illetve a projektek környezete is kifejezetten dinamikus manapság.

Mi a legjobb projektmenedzsment tanács, amit eddigi pályafutásod során kaptál?

Fake it until you make it. 🙂 Ez nem feltétlenül a legjobb, de mindenképpen tanulságos. Komolyra fordítva a szót, a legjobb talán a stakeholder menedzsment és kommunikáció fontosságára való figyelem felhívás, nem lehet eléggé elcsépelni ezen területeket.

Mi volt a legnagyobb kihívás számodra eddigi karriered során?

Én azt gondolom, minden feltörekvő projektmenedzsernek mindig az aktuális feladata a legnagyobb kihívás, ugyanis jó esetben sikerül úgy emelkedni szakmailag, hogy folyamatosan nagyobb kihívással tudunk szembenézni. Jelenleg az a legnagyobb kihívás, hogy az állami szervezetben, ahol jelenleg dolgozom professzionális piachoz közeli, de természetesen az adott szektor sajátosságait figyelembe vevő projektmenedzsment működést építsünk fel és nagy állami programokat annak szellemében tudjunk vezetni.

Szerinted miért jó a PMI Budapest, Magyar Tagozatban önkéntesnek lenni?

Erre a kérdésre nehéz objektívan válaszolni, mert elfogult vagyok természetesen. Amiért, én anno elkezdtem önkénteskedni mert a legnagyobb nemzetközi szakmai projektmenedzsment szervezet vagyunk, ami itthon tevékenykedik. Kiváló szakemberekkel ismerkedhetek meg és tanulhatok tőlük. Előremutató, szakmát fejlesztő projektekben vehetek részt, és ami nagyon lényeges, ezeket nemzetközi közösségben is elérem.

Mi a legnagyobb lecke, amit a világjárvány során tanultál?

Ahogy a vicc mondja, a lehetetlent azonnal a csodára egy picit várni kell. A lényeg, azokat a változásokat, amikre azt mondtuk 2+ évvel ezelőtt, hogy lehetetlen, kb 2-3 hónap alatt megugrottuk. Ezt mindenkinek érdemes megtanulni, semmi sem örök, minden területen lehet és van, amikor kell változtatni.

Hogyan segített a Project Management Professional (PMP)® minősítés a munkádban?

A rendszer szemléletem erősödött tőle. Megismertem egy remek módszert, ami természetesen nem csodaszer, lehet és kell is megfelelően testre szabni. Viszont kiválóan alkalmas arra, hogy a projekt működést általánosan is, illetve egy-egy projektben is jól átlássuk, sorvezetőként tud szolgálni egy tudatos és hatékony projektmenedzsment felépítésében és üzemeltetésében.

Szerinted miért van szüksége a világnak projektmenedzserekre?

A PMI ezt nagyon jól látja, maximálisan egyetértek vele, én is ezt tapasztalom. A világ projektesedik, a megoldandó feladatok, a finanszírozás, a fejlesztések minden területen projektekbe rendeződnek. Kimutatások és felmérések tömege mutatja az egyre meredekebb növekedést a projektek és hozzájuk kapcsolódó szakemberek hiányának a számában. Ha minden területen projektekkel és projekt szakemberekkel találkozunk, akkor jogos igénye egy tudatosan felépített profi projektmenedzsment.

Milyen tanácsot adnál az új, pályakezdő projektmenedzsereknek?

Minél hamarabb legyenek PMI Budapest tagok és használják ki a fejlődési lehetőségeket. 🙂 A munkahelyükön, pedig keressék folyamatosan a mélyvizet és azokkal a kollégákkal a munkakapcsolatot, akiktől sokat lehet tanulni. A projektmenedzsment egy gyakorlat orientált szakma, ezért a tapasztalat szerzés az egyik legfontosabb ebben a karrier útban.

Mi az a készség, amit feltétlenül meg kell tanulniuk a projektmenedzsereknek?

Ebből rengeteg van, személyiségtől, szervezettől és projektektől lokálisan is függhet. A PMI szerint vezetői, stratégiai és technikai készségek kombinációjából tevődik össze. A saját tapasztalat a rugalmasság, ennek fontosságáról már említést tettem, emellett a következetességet emelném még ki.

Mi a legjobb része a munkádnak?

Mindig új dolgokkal találkozunk, új kihívásokkal új eredményeket kell létrehoznunk. Nekem személy szerint a kutatás fejlesztés, prototípus fejlesztés projektek a legizgalmasabbak és talán a legkomplexebb feladatok is.

Hogyan oldod a stresszt?

Pihenéssel és jó csapat légkörrel, persze a másodikhoz jó csapat is szükséges, nem feltétlenül a pm érdeme, szerepe természetesen neki is van benne.

Melyik a legjobb könyv, amit mostanában olvastál?

Általában sok könyvet olvasok párhuzamosan, ez persze nem túl hatékony. Így mindig van legalább egy szakmai könyv és legalább egy szórakoztató. A WTF, what the future című könyv a téma és a megszólaltatott szakemberek miatt tetszett. Szórakozásból pedig Horgász - Vadász kalandok.

Melyik híres személyt szeretnéd a projekt csapatodban tudni?

Említettem, hogy a K+F projektek állnak a szívemhez közel, így szerényen Steve Jobs-ot választanám. Ha az elérhetőséget is figyelembe kellene vennem, akkor pedig Elon Muskot. 

Keresés

Népszerű Bejegyzések

Tekintse meg az archívumokat

A 10%-os kedvezményért az alábbi regisztrációs űrlapon nyújtsd be a jelentkezésedet:

Jelentkezem