2022.03.03. 06:00
Ez a hat globális megatrend fogja átformálni a projekt szakemberek életét 2022-ben
A PMI Globális Megatrendek 2022 című kiadványa bemutatja a társadalom és a projektmenedzsment szakma előtt álló legjelentősebb globális kihívásokat. Michael DePrisco elemzi ezeket a kihívásokat, és megvitatja a projekt szakemberek számára mindenütt jelentkező következményeiket. Amikor John Naisbitt 1982-ben megjelentette úttörő bestsellerét, a "Megatrendek"-et, a The Washington Post "a jövő terepszemlének" nevezte. Segített az embereknek megérteni a világukat alakító erőket, de segített nekik abban is, hogy világosabban gondolkodjanak arról, hogyan tudnának ezekkel az erőkkel a jövőbe navigálni. Ugyanez mondható el a Globális Megatrendek 2022-ről, a PMI legújabb elemzéséről, amely a társadalmat és a projektmenedzsment szakmát érintő üzleti, technológiai, gazdasági és geopolitikai trendekről szól. Ez is egy "útmutató", amely segít a projekt szakembereknek megérteni a világot alakító trendeket, miközben képessé teszi őket arra, hogy az általuk javasolt megoldásokban befolyásolják ezeket az erőket. Végül is a projektszakemberek fogják vezetni a világ legösszetettebb problémáinak megoldásához szükséges projekteket és programokat. Az előző évekhez hasonlóan a 2022-es jelentés is a legfrissebb trendkutatási hírekre, iparági adatokra és a világ minden tájáról származó projekt szakemberekkel készített interjúkra támaszkodik. Íme az általunk azonosított hat trend:
Digitális zavarok
Ha van egy állandó jelenség a világunkban, az a digitális technológia könyörtelen fejlődése. A COVID-19 járvány felgyorsította ezt a trendet - a távmunka széles körű elterjedését és több digitális termék és szolgáltatás bevezetését hozta magával. A projektekkel foglalkozó szakemberek számára most az a kihívás, hogy ezeket az innovációkat beépítsük a munkánkba, miközben olyan kérdéseket kezelünk, mint a kiberbiztonság és az adatetika, és biztosítjuk, hogy az olyan fejlett technológiák, mint a mesterséges intelligencia (AI) valóban tükrözzék emberi értékeinket. Azok a szervezetek, amelyek kiforrott digitális átalakulási stratégiákat dolgoznak ki, lesznek a legjobb helyzetben, hogy learassák az előnyöket, beleértve a projektjeik üzleti céljainak elérését vagy meghaladását.
Éghajlatválság
Most van itt az ideje a cselekvésnek. Mivel egyre gyakrabban és a világ minden részén katasztrofális időjárási események fordulnak elő, a világ vezetői végre felismerték a globális éghajlatváltozás realitásait. Az éghajlatváltozás hatásainak megfordításához azonban célzott erőfeszítésekre van szükség - nemcsak az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére, hanem a légkörből származó több milliárd tonna szén-dioxid eltávolítására is. Egy ilyen összetett kihívás kezelése a társadalom valamennyi szektorát - a kormányzatot, az üzleti szférát, a civil társadalmat és különösen a projektekkel foglalkozó szakembereket - érinti, akiknek prioritásként kell kezelniük a fenntarthatóság beépítését minden projektfolyamatba. A világ vezetői bátor vállalásokat tettek a szén-dioxid-semlegesség század közepére történő elérésére; a kihívás most az lesz, hogy megvalósítsuk az ehhez szükséges komplex projektterveket, és gyorsan növeljük az innovatív tiszta energiát hasznosító technológiák elterjedését.
Demográfiai változások
A világgazdaság demográfiai szorításban van: egyrészt csökkenő termékenységi arányszámok, másrészt a munkaerő elöregedése. Ezek a változások számos politikai és munkahelyi változást indukálnak - a tényleges nyugdíjkorhatár emelésétől kezdve a munkahelyek átalakításán át az idősebb munkavállalók befogadásáig. De még sokkal többet kell tenni, beleértve a munka és magánélet kérdéseinek újragondolását, valamint a munkaerő-toborzási és -megtartási politikák átalakítását a fiatalok felvételének elősegítése és a korban sokszínűbb munkaerő támogatása érdekében. A projektcsapatok kihasználhatják a többgenerációs munkaerő egyedülálló előnyeit, mivel a szakemberek öt generáción keresztül működnek együtt - ha elkötelezik magukat amellett, hogy kihasználják az egyes életszakaszokból adódó egyedi erősségeket.
Gazdasági változások
A COVID-19 nem csupán egészségügyi válságot okozott, hanem egy sor gazdasági zavart is generált. Ezek közül a legsúlyosabbak az ellátási lánc problémái, amelyek a vállalkozásokat a beszerzési és gyártási politikák újragondolására, a kormányokat pedig a globális és regionális kereskedelmi keretek átértékelésére késztették. A projektekkel foglalkozó szakemberek számára ezek a zavarok projektpazarláshoz és a határidők késéséhez vezethetnek. Eközben a vállalkozások lázasan dolgoznak azon, hogy rövid távú stratégiákat dolgozzanak ki az ellátási lánc kockázatainak mérséklésére és a határokon átnyúló együttműködések fokozására. A projektekkel foglalkozó szakemberek kulcsfontosságú szerepet játszanak ezekben az erőfeszítésekben. A PMI kutatása azt is jelzi, hogy a globális gyártási és építőipari ágazatokban a projektmenedzsment-központú foglalkoztatás további növekedését fogjuk látni, de a képzés időbe telik - ahogy a hazai ellátási láncok újjáépítése is.
Munkaerőhiány
Ezeket a demográfiai és gazdasági problémákat súlyosbítja a jelentős munkaerőhiány. A munkaerőhiány egy része a nagy felmondásból ered - a világjárványhoz kapcsolódó jelenségből, amikor világszerte több millió munkavállaló mondott fel, és keresett új munkalehetőséget, beleértve a projektmenedzsment szakembereket is. Néhány hiány azonban strukturális jellegű - különösen a nők folyamatos gazdasági marginalizálódása, akik a társadalomban aránytalanul nagy részt vállalnak a gondozási feladatokból, és akiket még nem sikerült teljes mértékben integrálni a munkaerőpiacra. Ezek a hiányok csak tovább növelik a kihívásokat a projektek időben és a költségvetésen belüli megvalósítása terén, de a növekvő kormányzati elvárásoknak is meg kell felelniük. A kormányoknak és a vállalkozásoknak újra kell gondolniuk azokat a politikákat, amelyek lehetővé teszik a nagyobb foglalkoztatási részvételt, a tehetségekért folytatott globális háborúban a legjobb elméket vonzzák, és a 2020-as évekre újraszabályozzák a munkaadó-munkavállaló szerződést.
Civil, polgári és egyenlőségi mozgalmak
A közelmúltbeli előrelépések ellenére a faji, etnikai, szexuális és gazdasági egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak világszerte. A vállalkozások lépéseket tettek - sok szervezet növelte sokszínűségi, méltányossági és befogadási (DE&I) programjait, és nevezett ki sokszínűségért felelős vezető tisztviselőket (CDO). De még több munkára van szükség ahhoz, hogy a jó szándékot gyakorlati megvalósítássá lehessen változtatni. Ehhez a DE&I-t be kell építeni a szervezet minden projektjébe és funkciójába, olyan kultúrát kell teremteni, amelyben a tapasztalatok és vélemények sokféleségét értékelik és jutalmazzák, valamint erőteljes mesterséges intelligencia eszközöket kell alkalmazni a sokszínű tehetségek toborzására a projektcsapatokba.
A projektszakemberek feladata lesz, hogy a globális megatrendek által támasztott kihívásokkal szembenézzenek. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a technikai kiválóságba kell befektetni, hanem új munkamódszereket kell követni, az innováció határait kell feszegetni, és olyan hatalmi készségeket kell gyakorolni, mint az empátia, a kommunikáció és az együttműködés. Globális közösségünk egyedülálló helyzetben van ahhoz, hogy új utat jelöljön ki - egy olyan utat, amely zöldebb, igazságosabb és az előnyök szélesebb körben oszlanak meg.
Eredeti forrás: https://community.pmi.org/blog-post/71361/these-six-global-megatrends-will-reshape-project-professionals--path-forward-in-2022