2022.02.21. 06:00
Business Analyst Körkép
2021 tavaszán útjára indítottam egy kérdőívet Business Analyst Körkép néven.
Munkásságom a business analystek fejlesztéséhez kapcsolódik, amely során biztosítok módszertani rálátást, teret adunk az egyén tapasztalatainak, de hiányzott a piaci rálátás. Nálam sok információ összegyűlt a tréning résztvevők jelzései alapján, de mégsem jelent piaci helyzetképet a bennem létrejövő szintézis. Igyekeztem piaci információkat gyűjteni az álláshirdetésekből. Ez remek forrás ahhoz, hogy a szervezetek mit szeretnének, milyen legyen az üzleti elemző, de még mindig nem tudtam grafikonokba önteni, hogy a business analystek hogy vannak jelen a saját működésükben.
Nagy levegőt vettem és kíváncsiságomat kérdőív kérdésekbe fordítottam át.
Egy kincsestárat kaptam cserébe. Olyan gondolatokat adtak vissza, amelyekkel küzdenek, amelyek megakadásaik, amelyek a vágyaik, ahogyan érzik magukat. Végre…mintha beszélgethettem volna mindannyiójukkal egyszerre.
A válaszaikból pedig létrehoztam egy infografikát, hogy mindezt ne csak én lássam, hanem mások számára is láthatóvá váljon.
LINK : https://insprl.hu/business-analyst-korkep-2021/
Üzleti elemzést nem csak üzleti elemzők végeznek
Mivel business analyst tevékenységet nem csak business analyst szerepkörben végeznek, ezért a kitöltésre is különböző projektszereplőket kértem meg. Projektmenedzsereket, rendszerszervezőket, product ownereket, tanácsadókat, architecteket, tesztelőket.
Mind végeznek business analyst tevékenységet, csak különböző mértékben.
Üzleti elemzés alatt a szervezetben a termék/szolgáltatás változásainak menedzselését értjük. A business analyst tevékenységek felölelik a változást a koncepcióalkotástól a visszamérésig. Értjük alatta a projekt teljes ívét a magas szintű tervezéstől a részletes tervezésen át a megoldást és visszamérést végzők támogatásáig.
A koncepcióalkotásban a probléma feltárása, az üzleti cél megfogalmazása, a termék scope magas szintű definiálása, a megvalósíthatóság, az alternatívák értékelése mind üzleti elemzés tevékenység. Ha ebben a pillanatban kérdőjelek kezdtek tolulni a fejedben, az azért van, mert a PMI módszertana szerinti üzleti elemzés tevékenységek köre nem egyenlő a magyar piacon tevékenykedő business analyst szerepkör tevékenységeivel. A szerepkör scope-ja csak egy részhalmaza a módszertani keretrendszernek.
A felmérés legizgalmasabb elemei
A felmérés sok megérzést, szintézist alátámasztott.
A kitöltők legtöbben 3-5 éve végeznek üzleti elemzés tevékenységet. Ez talán egybeesik azzal a jelenséggel, hogy egyre tudatosabbak a szervezetek az üzleti elemzés értékei iránt, illetve a magyarországi képzés és evangelizáció is megerősödött ebben az időszakban.
- Legtöbben termékmenedzser szakmából érkeztek
Második helyen a projektvezető, rendszerszervező, tanácsadó szakmák állnak, amelyek BA-kat adnak a piacnak.
- Az üzleti elemző üzleti igényt menedzsel.
Szívemhez közel áll, hogy majdnem 40%-uk így gondolta. Ez talán sugallja azt is (vagy csak ebben szeretnék hinni), hogy az IT rendszer leszállítás fókuszától tolódunk el szemléletben az üzleti igény sikeres leszállítása felé.
- Legtöbbeket a SOFT képességeik tesznek jó BA-vá.
A strukturált gondolkodás nyert több, mint 20%-al, és bár lemaradva, de utána az erős kommunikációs képesség és az empátia, figyelem az, amelyet egy jó BA-nak tulajdonítanak a kitöltők. Érdekes, volt, hogy HARD képességet alig soroltak fel. Mélyen egyet tudok érteni a kitöltőkkel 😊 Direktben is feltettem a kérdést, hogy vajon a hard vagy a soft elemek szükségesek-e jobban a munka sikeres elvégzéséhez, és 60%-os volt a soft arány.
- Több sapkát viselnek
Projektvezetői, rendszerszervezői és tesztelői feladatokba is bevonják őket. Valjuk be, ezek határszerepkörök, erősen kapcsolódunk egymáshoz egy projekt során, tudásterületek és kompetenciák tekintetében is vannak metszetek. Érthető, ha erőforrás skálázhatóság tekintetében lehet a business analystekre több tevékenységi körben is számítani.
- Stratégiai kérdésekbe egyre több üzleti elemzőt vonnak be.
Őszintén örülök ennek az aránynak, ami 60% fölé tehető, mert számomra ezt azt is mutatja, hogy a szervezetek egyre jobban azonosítják a tevékenység projekt sikerhez hozzáadott értékét
- Modellek használatában el vagyunk maradva a lehetőségeinkhez képest
Legtöbben folyamatábrát használnak és use case diagramot.
De hiszen annyi lehetőség van még, hogy feltárjunk, teljességet biztosítsunk, strukturáljunk. Sebaj, legalább van hová fejlődni a következő 50 évben 😊
- A BA-k több, mint 2/3-a tesztel.
Ez azért izgalmas, mert a módszertan alapján a tesztelés nem tartozik a business analyst tevékenységek közé. Az előkészítés, támogatás igen, de a tesztelés nem. Sejtem, anno saját bőrömön érzetem, hogy miért tesztelek, de megérne egy kérdést, hogy vajon ez így ok-e.
- Az időnyomás a legnagyobb nehézség.
De hasonlóan problémát jelent a tisztázatlan felelősségi körök, a tisztázatlan cél és igény. Érdekes tükör, hogy pont utóbbi kettőre tudatos üzleti elemzői működéssel egyértelmű hatásunk tud lenni, ezáltal az időnyomás is lazulhat.
- Az ügyfél elégedettséget tekintik saját sikerüknek.
Évek óta zajlik a szemléletváltás, melynek eredményeként nem egy tökéletesen leszállított IT termék jelenti a projektsikert, hanem az üzleti probléma megoldása. Az üzleti elemzők is hasonlóan élik meg. Saját sikerüknek tekintik, ha az ügyfél elégedett, az pedig csak akkor jön létre, ha megoldjuk a problémáját.
- 10 év múlva erősödik az üzleti elemzők szerepe
Sokszínű választ érkezett. Pont olyan sokszínű, amennyire sokszínűek a BA-k. Mindegyikben van némi igazság, ezért fel is soroltam nagyrészüket az infografikába, de 90%-uk úgy érzi, hogy erre a gondolkodásra szükség van, erősödni fog a szemlélet a projektekben, nevezzék bárhogy a későbbiekben ezt a szerepkört.
Miért értékes mindezt látni?
- Egyrészt iránytűt jelent, hogy a piachoz képest hol tart a saját működés.
- Másrészt mindig megnyugtató látni, hogy mások is hasonló problémákkal küzdenek. Csökkenti a frusztrációt.
- Harmadrészt a nehézségek azonosítása lehetőséget biztosít a fejlődési irányvonalak megfogalmazásához.
- Negyedrészt, látva, hogy számukra mi jelent sikert, a kommunikációban erősíthető az elköteleződésük
- Ötödrészt pedig megmutatja, hogy milyen színes a társaság, aki az üzleti elemzőket alkotja
2022-ben is lesz Business Analyst Körkép
A Business Analyst Körkép 10, számomra legfontosabb elemét emeltem ki. Nehéz volt választani, de a többi megismeréséhez meg tudod tekinteni a 2021-es Körképet.
https://insprl.hu/business-analyst-korkep-2021/
Hogy az idén még pontosabb képet kapjunk, még több kitöltőre van szükség. Változik a szakma, változunk mi magunk, ezért változnak a hangsúlyok is.
Az az álmom, hogy több százan válaszoltok a kérdőív kérdéseire.
https://forms.gle/RQjP3Ec2gAK8t6yFA
Kiknek javasolt a kitöltés?
Ahogy említettem, minden projektszereplőnek, aki bármekkora mértékben business analyst tevékenységet végez.
Kitöltési időszak március végéig tart. Körülbelül 15 percet vesz igénybe. Nem kis időablak, amit kérek, ezért cserébe a kitöltők között egy 1 napos tréning lehetőséget sorsolok ki.
Köszönöm, ha kitöltéseddel segíted ezt a közös munkát. Ha teheted, küldd tovább kollégáidnak is.
Légy Te is a 2022-es Business Analyst Körkép része!
https://forms.gle/RQjP3Ec2gAK8t6yFA
Gintl-Reszegi Mária
PMI-PBA, Professional Business Analyst
Business analyst tréner, tanácsadó, facilitátor
Insprl alapítója