2022.03.31. 05:00
Az önkéntes munka a PMI-nál más
Az idő a legértékesebb vagyonunk.
Amikor felajánljuk az időnket, különösen, ha ingyen tesszük, akkor elég meggyőző érvnek kell lennie, hogy miért tesszük ezt. Úgy gondolom, hogy amikor az emberek önkéntes munkát vállalnak a PMI-nál, ez az érv nagyban függ attól a hatástól, amelyet a szakmai közösségen belüli emberekre gyakorolnak. Arról is szól, hogy mennyire könnyű ezt a hatást elérni. Az önkéntesek a PMI éltető elemei. Sikerünk nagy részét annak a több mint 11 000 önkéntesnek köszönhetjük, akik minden évben elkötelezik magukat a projektmenedzsment szakma előmozdítása mellett. Ezek az önkéntesek rendkívüli módon nagylelkűek idejükkel és tehetségükkel. A PMI-t a szolgálataik felajánlására való hajlandóságuknak köszönhetően világszerte irigylik a nonprofit szakmai szövetségek.
De miért is van ez így? A hihetetlenül kifizetődő önkéntes lehetőségek széles skálája mellett miért választja olyan sok tagunk, hogy értékes idejét a PMI-nak szenteli?
Mitől más és vonzóbb a mi önkéntes tapasztalatunk? Foglalkoztattak ezek a kérdések, ezért úgy döntöttem, hogy megkérdezem. Az elnökségi tagok egyik összejövetelén tartott kávészünetben megkérdeztem mindenkit, hogy miért döntöttek eredetileg a PMI önkéntes munkája mellett, és miért nem egy másik értékes szervezet mellett. A válaszok széles skáláját kaptam, de a közös pont, ami mindannyiukat összekötötte, az az volt, hogy a PMI lehetőséget kínál arra, hogy változtassanak - nem csak általánosságban, hanem hogy változtassanak azoknak az embereknek az életén, akikkel közvetlenül kapcsolatban állnak. Az, hogy a tagok egyénileg hogyan változtattak a dolgokon, természetesen változó volt. Egyesek a tanításról, mások a hálózatépítésről, megint mások a közösségépítésről beszéltek. De minden esetben az a vágy vezérelte őket, hogy személyes változást érjenek el. Tony Appleby, közvetlen korábbi elnökünk mondta a legjobban. Ő arról beszélt, hogy az embereknek egy az egyben segíteni akar - "valódi emberekkel, valakivel, akihez arcot és nevet tudsz kapcsolni". Tony kijelentése nem meglepő, hiszen projekt szakemberekként mi, definíció szerint, "tettesek" vagyunk. A mi feladatunk, hogy elvégezzünk dolgokat, hogy hatást gyakoroljunk, hogy különbséget tegyünk. Önkénteseinknek az a dolguk, hogy segítsenek másoknak, "megvalósítsák az ötleteket".
Ezt nagyon értelmesnek találom. Azok az emberek, akiknek személyesen segítesz, gyakran úgy látják, hogy ez az interakció egy igazi "fontos pillanat" az életükben, amit talán soha nem felejtenek el. Ez fontos, mivel mi a PMI-nál továbbra is regionálisabb struktúra felé haladunk, segítve a szomszédokat abban, hogy a szomszédok segítsenek a szomszédoknak a változásban. Ahogy Joe Cahill kifejtette, a regionalizációs törekvések célja, hogy közelebb kerüljünk tagjainkhoz és önkénteseinkhez - és lehetővé tegyük számukra, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz -, hogy ne csak globális hatókörünket, hanem kollektív helyi hatásunkat is növeljük.
Egy másik kiemelkedő megjegyzés LuAnn Piccard elnökségi tagtól érkezett, aki azt mondta: "A PMI megkönnyíti a változást". Mennyire király ez? És micsoda megkülönböztető jegy!
Az egyik módja annak, hogy a PMI-nál megpróbáljuk megkönnyíteni a változtatást, az önkéntes lehetőségek széles skálája. Önkéntesként például hozzájárulhat szakmai szabványaink kidolgozásához, segíthet egy helyi PMI-csoport irányításában, átnézhet projektmenedzsment kézikönyveket és könyveket, kérdéseket tehet fel egy PMI-vizsgához, vagy mentorálhat fiatalabb szakembereket. A PMI különböző bizottságai, köztük a PMI Oktatási Alapítványa, az Insight Teamek, a Szabványügyi Bizottságok, az Igazgatótanács támogató bizottságai és maga az Igazgatótanács is kínál önkéntes lehetőségeket.
Nagyon fontos megtalálni a számodra megfelelő önkéntes lehetőséget. Ez egy erőteljes pillanat lehet. Ahogy mondani szoktam, amikor a segítségre szoruló emberek összekapcsolódnak azokkal, akik tudnak segíteni, a dolgok rendre megoldódnak.
Saját tapasztalatom is tükrözi ezt az igazságot. 2007-ben a PMI globális kongresszusán vettem részt. Addig az időpontig a legtöbb önkéntes tevékenységem kizárólag jótékonysági szervezeteknél folyt. De miközben a kongresszuson több kollégámmal iszogattam, ők a segítségemet kérték, hogy átgondoljanak néhány kihívást, amellyel a PMI Informatikai és Távközlési Speciális Érdekcsoportjának igazgatóiként szembesültek. Egy héten belül meghívtak az igazgatótanácsukba. Ez a meghívás mindent megváltoztatott. Találtam egy közösséget, ahová illettem - amely osztotta a "cél" iránti éhségemet, és amely hajlandó volt részt venni a közös küzdelemben, hogy a dolgok megvalósuljanak.
Természetesen sok oka van annak, hogy önkéntesként dolgozzak a PMI-nál. Segíthet a szakmai hálózat kiépítésében, az előrelépési lehetőségek felkutatásában, a minősítés fenntartásában és a létfontosságú szakmai készségek - különösen a vezetői készségek - csiszolásában. Alapvetően azonban önkénteseink többségét - elnökségi tagjaink szavaival élve - sokkal önzetlenebb ösztönzések motiválják: "támogatni mások fejlődését", "minden lehetséges módon segíteni", "valódi emberekkel együtt változtatni a dolgokon". Te miért vállalnál önkéntes munkát a PMI-nál?
Ez a cikk eredetileg a PMI hivatalos blogján jelent meg.
https://community.pmi.org/blog-post/69982/ask-pmi-anything--volunteering-at-pmi-is-different