2022.04.29. 05:00
ADATELEMZÉS – PMI - Hogyan növeli az adatelemzés a termelékenységet a projektmenedzsment következő korszakában
Minden, jelenleg az Egyesült Királyságban dolgozó szakember számára a projektek sosem állnak messze a mindennapi munkától. Legyen szó egy új IT-megoldás integrálásáról, egy kreatív kampány végrehajtásáról vagy egy nettó zéró stratégia első lépéseiről, a változások projektek révén valósulnak meg. Mi ezt az állapotot projektgazdaságnak nevezzük. A projektgazdaság nagymértékben profitált a digitális átalakulás felgyorsulásából a világjárvány során. A videokonferencia-platformok és az együttműködési eszközök demokratizálódásától kezdve az olyan új technológiák, mint az AI és az IoT felgyorsult elfogadásáig a projektvezetők digitális megoldásokra támaszkodhattak a menedzselés, a reflexió és a fejlesztés érdekében. A digitális útjukon sikeresen haladók számára az adatfelhasználás optimalizálása a következő lépés. A Google Cloud tanulmánya szerint a "teljesen digitálisan átalakultnak" vagy "digitális bennszülöttnek" minősülő vállalatok 54%-a használ vagy fontolgatja adatelemző eszközök használatát, szemben a 37%-os globális átlaggal. A projektvezetők számára az adatok intelligens felhasználása a kulcs a több idő felszabadításához, a termelékenység javításához és az innováció támogatásához.
A vezető projektmenedzserek útját követve
A PMI-nál nemrégiben a PwC-vel együttműködve elkészítettük a PMO Maturity Reportot, amely azonosította, hogy a globális projektmenedzserek első tíz százalékának tagjai mit csinálnak jól, és mi különbözteti meg őket társaiktól. Amikor az adatokról volt szó, a különbség nyilvánvaló volt. A vezető projektmenedzserek messze meghaladták a globális átlagot mind az adatelemzés (65% vs. 50%), mind az automatizálási eszközök (59% vs. 45%) használatában, hogy tényeken alapuló döntéseket hozzanak. Ennek eredményeképpen a nemrégiben készült Globális Megatrendek jelentésünk szerint az adatgyűjtés fogja megalapozni a következő évtized során a diszruptív technológiák elterjedését és a folyamatos digitális átalakulást. Ha a mesterséges intelligenciát tekintjük példának, előrejelzésünk szerint az elkövetkező öt évben 21%-ról 49%-ra emelkedik az alkalmazás. Ezeknek a technológiáknak az átvétele minden olyan vállalkozás számára, amely hosszú távú növekedésre törekszik, megkerülhetetlen követelmény. Ezért kritikus fontosságú, hogy az embereket felváltó adatautomatizálás körüli diskurzust arra irányítsuk, hogy ez az eszköz hogyan javíthatja a munkánkat, és azt, hogy hogyan kapcsolódunk vagy kapcsolódunk másokhoz. A világjárvány végérvényesen megváltoztatta a szakmai környezetünket - nem lesz visszaút 2019-be, bármennyire is próbálkoznak az emberek -, és csak azáltal, hogy a változékonyságot, a bizonytalanságot, a komplexitást és a többértelműséget (VUCA) mint általános jelenséget elfogadják, az üzleti vezetők biztosíthatják, hogy szervezetük és embereik sikeresen lépjenek át ebbe az új korszakba.
Idő felszabadítása a kreativitásra és a továbbképzésre
Ennek eléréséhez elengedhetetlen, hogy kommunikáljuk azokat a gyakorlati lehetőségeket, amelyekkel az adattudományok hasznára lehetnek a munkavállalóknak, hogy egyértelművé tegyük, hogyan fognak együtt létezni a jövőben. Például a rendszeresen ismétlődő, időigényes adminisztráció végrehajtásával megbízott projektszakemberek felhatalmazást kapnak arra, hogy a technológiára hagyatkozzanak, és több időt töltsenek a kollégákkal való együttműködéssel a stratégiai és kreatív kezdeményezéseken. Az adatautomatizálási eszközök használata időt szabadíthat fel az alkalmazottak számára arra is, hogy tovább képezzek magukat, és saját készségeiknek a pánik utáni világhoz való igazításán dolgozzanak. A rutinfeladatok automatizálásával csökken a hangsúly a kemény készségekre, és ehelyett nagyobb hangsúlyt kapnak a hagyományosan puha készségeknek nevezett készségek: az alkalmazkodóképesség, az együttműködő vezetés és az innovatív gondolkodásmód. Ezek a tulajdonságok olyan nagy hatással lesznek a projektmenedzsment következő szakaszára, hogy inkább "hatalmi készségeknek" nevezzük őket. Az általunk tavaly megkérdezett agilis vállalkozások több mint fele (56%-a) most a szakmai készségekkel szemben az erősségi készségeket helyezi előtérbe, míg a hagyományos vállalkozásoknak csak 42%-a. Egyre világosabbá válik, hogy ezek képezik minden olyan projekttehetség alapját, amely a következő évtizedben a változásokat fogja ösztönözni.
Úttörő adat vezérelt gondolkodásmód a változásmenedzserek révén
A digitális átalakítási projektek sikeres végrehajtásához az üzleti életnek szüksége van belső támogatókra és vezetőkre, akik a megfelelő irányba terelik a projektet. Ezeket az embereket nevezzük változásmenedzserek. Ők azok, akik rendelkeznek azokkal a készségekkel - amelyek üzleti érzékből, hatalmi készségekből és az új munkamódszerek megértéséből állnak -, hogy az ötleteket valósággá tudják változtatni. Fontos annak az ethosznak a népszerűsítése, hogy a változáshozók a szervezet bármely szintjén megjelenhetnek. A gyakornoktól a vezérigazgatóig csak proaktív gondolkodásmódra van szükség, amely a fejlődés előmozdítására és az értékteremtésre irányul. A változást előidézők fejlődése leginkább holisztikus tanulási megközelítésen keresztül nyilvánul meg - modern és hagyományos módszereket használva olyan készségek kialakítása érdekében, amelyek minden projektalapot lefednek -, és tisztában vannak azzal, hogy a múltból le lehet vonni tanulságokat, hogy a jövő jobb legyen. Az sem árt, hogy a változásmenedzserek eredményeket érnek el. A Pulse of the Profession 2021 felmérésünk szerint a változásmenedzsereket felhatalmazó szervezetek nagyobb valószínűséggel vészelték át sikeresen a világjárvány idején bekövetkező széles körű üzleti változásokat - például a digitális átalakulást vagy az innovatív adat vezérelt gondolkodásmód elősegítését. Ezeknek a hiperagilis vállalkozásoknak a termelékenységnövekedése a világjárvány alatt is jelentősen magasabb volt, mint a hagyományosabb vállalkozásoké (71% vs. 53%).
A szakember fejlesztésének felkarolása
Egy további trend, amely a változtató mentalitásból született, a szakember fejlesztés. A projektekkel foglalkozó szakemberek azonosítják a hiányosságokat a digitális infrastruktúrában, amellyel dolgoznak, és proaktívan fejlesztik saját kód nélküli vagy alacsony kódú megoldásaikat, hogy megoldják ezeket a problémákat és javítsák a termelékenységet. A szakember fejlesztés előnyeinek és innovációinak kiaknázása valódi pozitív változást hozhat egy szervezet számára az állandó zavarok és alkalmazkodás időszakában, de fontos, hogy jól csináljuk. A szakember fejlesztés kockázatmentes környezetben történő hasznosítása a képzésbe és fejlesztésbe való befektetést, a teljesítmény-visszacsatolási hurok kiépítését, valamint a globális gyakorlati szabványok megértését jelenti. Ez magában foglalja az adatetika kérdését is - amely a globális megatrendjeinkben azonosított további prioritás -, és a szervezeteknek biztosítaniuk kell, hogy az alkalmazottak tisztában legyenek az adatgyűjtés során betartandó iránymutatásokkal, például az Egyesült Királyság kormányának adatetikai keretrendszerével. Az elszámoltathatóság kritikus fontosságú, a megoldást tervező alkalmazottól kezdve a megoldást használókig, és nincs mentség arra, hogy a gyors megoldásra törekedve figyelmen kívül hagyjuk az etikát vagy az átláthatóságot. Ez része annak a szélesebb körű, kialakulóban lévő igénynek, hogy a szakemberek a létfontosságú kérdéseket - mint például a bizalom és a gondossági kötelezettség - alapvető szempontként vegyék figyelembe abban, hogy mit és hogyan csinálnak. A projektmenedzsment-ágazat az adatok által vezérelt új korszak küszöbén áll. Ennek előnyei nem veszélytelenek, de a termelékenység, az időhatékonyság és a pénzügyi megtakarítások lehetőségei végtelenek. Ezért kritikus fontosságú, hogy a szervezetek elkötelezzék magukat a munkavállalói készségek és az agilis gondolkodásmód kialakítása mellett, hogy sikeresen integrálhassák az adat vezérelt technológiákat a meglévő struktúrájukba. Azok, akik ezt megteszik, kétségtelenül virágozni fognak az elkövetkező években.
Forrás:https://digitalisationworld.com/blogs/56835/data-analytics-project-management-institute