2022.08.15. 06:00
A Dunning-Kruger-hatás: Miért gondolják egyesek, hogy ők tudják a legjobban
1995-ben egy McArthur Wheeler nevű bankrabló Pittsburghben két bankot próbált kirabolni. Az egyetlen álcája az volt, hogy citromlevet kent az arcára, mert meg volt győződve arról, hogy ettől láthatatlanná válik a biztonsági kamerák számára. Gyors letartóztatása felkeltette David Dunning és Justin Kruger szociálpszichológusok érdeklődését, akik tanulmányozták az esetet, hogy megértsék, hogyan lehet valaki, aki ennyire szerencsétlen, ilyen magabiztos. Egy diákcsoportot arra kértek, hogy töltsön ki önértékelést három területen: humor, nyelvtan és logikus gondolkodás. Ezután összehasonlították az eredményeket a tényleges képességeikkel. Az eredmények egyértelműek voltak: a legtehetségesebb diákok hajlamosak voltak alábecsülni a képességeiket, míg a legkevésbé tehetségesek egyértelműen túlbecsülték magukat. Ez a kognitív torzítás lett a Dunning-Kruger-hatás: amikor a korlátozott kompetenciával rendelkező emberek nagymértékben túlbecsülik képességeiket. Ezért gondolja tíz amerikai férfi közül nyolc azt, hogy jobban vezet, mint mindenki más.
Ne hagyja magát becsapni a bolondok által.
Nagy híve vagyok a növekedési gondolkodásmódnak: hogy a képességeink nem rögzítettek, hanem kemény munkával fejleszthetők. De a Dunning-Kruger-féle előítélet a rossz embereknek ad hatalmat. Egyenesen veszélyes, ha képzetlen önsegítő guruk egészségügyi tanácsokat osztogatnak, vagy ha politikai vezetők úgy hoznak döntéseket, hogy csak korlátozottan ismerik a rájuk bízott feladatokat. Látott már olyan embereket, akik olyan szerepekbe beszélték bele magukat, amelyek messze meghaladják jelenlegi képességeiket, és nem vesződnek azzal, hogy tanácsot kérjenek a körülöttük lévő képzett emberektől? Vagy egy "új seprűs", aki az első néhány hónapban egy stabil hajóban ringatja magát, mert azt hiszi, hogy ő jobban tudja?
Biztosan igaz, az interneten olvastam.
A közösségi média megafont ad a tájékozatlanoknak. Az álhírek gyorsabban terjednek, mint a tények, mert nincsenek részletekkel megterhelve. Amikor azt hiszed, hogy mindent tudsz, nem érdekel az érvelés másik oldala, az "úgynevezett szakértő". Közben a megfontolt szakértők tétováznak. Ez a Dunning-Kruger fordított oldala, amikor minél többet tudsz, annál inkább rájössz, hogy tanulnod kell. A szakértők megmérik magukat a csoportjukhoz, és úgy érzik, hogy alulmaradnak. Ezért ingadozik a tehetséges pályakezdő szakemberek önbizalma: az önismeret terheli őket.
"Az egész világgal az a baj, hogy a bolondok és a fanatikusok annyira biztosak magukban, a bölcsebbek pedig annyira tele vannak kételyekkel." ~Bertrand Russell (1951)
Hogyan csillapítsuk a Dunning-Kruger-effektust a szervezetünkben?
- Az üres edények csapják a legnagyobb zajt. A hangos kisebbségnek nem biztos, hogy igaza van. Ellenőrizze a tényeket, ne hagyja magát befolyásolni a hangzatos szavak által.
- Tanítsa meg a vezetőket arra, hogy jobban figyeljenek, hogy a kérdés lényegére jussanak, mielőtt a teljes kép nélkül rohannának döntéseket hozni.
- Dicsérje a szakértelmet és támogassa az oktatást. Teremtsen valódi tanulási környezetet, és ösztönözze a reflexiót. Csökkentse a zajt, és teremtsen teret a gondolkodásra.
- Tekintse a szélhámos-szindrómát és az önbizalmi válságot pozitív lehetőségnek a fokozott fejlődésre. Rámutatnak arra, hogy az emberek tudják, amit nem tudnak. Mi a baj ezzel? Segítsen nekik kitölteni a hiányosságokat.
- Képezze a vezetőket arra, hogy kiszűrjék a túlzottan magabiztos jelölteket, akik ígéretekkel és kifogásokkal leplezik a középszerűséget.
- A visszajelzés eltávolítja a vakfoltokat. Ne tegye ezt a hivatalos értékelésekre. Képezze ki a vezetőket a folyamatos visszajelzési hurok fenntartására.
- Ne hagyja, hogy az emberek másokat hibáztassanak a hibákért. Mondja ki, hol áll meg a felelősség, és tartson mindenkit elszámoltathatónak.
- Oktassa a csendesebb szakértőket, hogyan lehet nagyobb befolyásuk.
- Hívja meg az értekezletekre azokat, akiknek érdemes véleményük van, és biztosítsa, hogy beleszólásuk legyen. Ne hívjon meg többé olyan embereket, akik csak beszélnek, de nem tesznek hozzá semmit.
Forrás: https://blog.iil.com/dunning-kruger-effect-advice-for-leaders-teams/