2022.04.15. 05:00
2022-es foglalkoztatási jelentés - Kína
Még a folyamatos gazdasági bizonytalanság ellenére is egyértelmű egy dolog: az álláskeresők kezében van az irányítás. Két évnyi helybenjárás és újraindítás után a szervezetek új munkamódszerekre rendezkedtek be, és innovatív megoldásokat kínálnak. Miközben a világ újjáépül és újjáalakul, történelmi jelentőségű beruházások folynak az infrastruktúra, az egészségügy, a mobilitás, a digitális átalakulás és a megújuló energiával kapcsolatos projektek terén. A világjárvány kitartása mellett azonban a világgazdaságban is bizonytalanság uralkodik. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 4,9 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál 2022-re - ez még mindig emelkedő tendenciát mutat, de a 2021-re várt 5,9 százalékos növekedéshez képest visszaesést jelent. A növekedés kiegyenlítődése várhatóan minden régióra és a világ szinte valamennyi legnagyobb munkahelyteremtő országára kiterjed. Az ellátási lánc hibái és a koronavírusváltozatok felbukkanása miatti aggodalmak közepette a vállalatoknak olyan projektvezetőkre van szükségük, akik rendelkeznek az új dimenziók felfedezéséhez és meghódításához szükséges készségekkel - és gondolkodásmóddal. És ez az igény csak növekszik. A PMI 2021-es Talent Gap jelentése szerint 2030-ig évente 2,3 millió új projektmenedzsment alkalmazottra lesz szükség a globális tehetségigények kielégítéséhez.
Hogyan befolyásolhatja mindez az Ön karrierjét? Tekintse meg régiónként a legfrissebb ágazatokat és a feltörekvő trendeket, amelyek világszerte keresletet támasztanak a projektvezetők iránt.
A kilátások
A világ második legnagyobb gazdasága kissé lehűl, a GDP növekedése a 2021-es 8 százalékról 2022-ben várhatóan 5,6 százalékra lassul az IMF szerint. Kína súlyosan eladósodott ingatlanszektora a legfőbb aggodalmak közé tartozik: Ha egy vagy több fejlesztő összeomlik, az ezt követő válság élesebb gazdasági lassulást idézhet elő, és korlátozhatja az építőiparban rejlő lehetőségeket - figyelmeztet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). Az Oxford Institute for Energy Studies szerint az országnak energiaválsággal is szembe kell néznie: a szén és a földgáz ára rekordmagas, ami megakaszthatja a kormány ambiciózus terveit a megújuló energiaforrásokból történő energiaátalakítás terén. Mivel tavaly rekordszámú, 9,1 millió új munkavállaló érkezett a kínai munkaerőpiacra, a kormány ötéves tervet mutatott be a foglalkoztatás és a bérnövekedés fellendítésére. A cél: 2025-ig 55 millió városi munkahely létrehozása és a hivatalos városi munkanélküliségi ráta 5,5 százalékon való csökkentése. Addig is vannak reménysugarak a projekttevékenység növekedésére. A kínai gyári termelés és a fogyasztói kiadások 2021 végén javultak, ami rávilágít a feldolgozóipar és a kiskereskedelmi szektor potenciális ellenálló képességére.
A lehetőség
Kína energetikai átállási terve, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos kockázatok megelőzésének szükségessége várhatóan felpezsdíti a projektaktivitást - és a projektvezetők iránti keresletet. Novemberben a kínai pénzügyminisztérium 1,55 milliárd CNY-t ígért szélerőműveknek, 2,28 milliárd CNY-t naperőműveknek és 38,24 millió CNY-t biomassza energiatermelőknek. A magánvállalatok is igyekeznek kiterjeszteni a fenntarthatósági erőfeszítéseket. Helyi szinten a környezetbarát közlekedési kezdeményezések növelni fogják a projekttehetségek iránti keresletet, mondja Karl Fjellstrom, a Guangzhou-i Far East Mobility ügyvezető igazgatója. A világjárvány a gyógyszeriparban, különösen a biológiai gyógyszerekben kínál lehetőségeket, mondja Yingjin Liu, PMP, PgMP, PfMP, társigazgató, a Lonza, Guangdong, tőkekiadások vezetője. "A piacon nagyon nagy a kereslet a projektmenedzsment és a műszaki szakemberek iránt" - mondja a PMI Future 50 vezetője.
Kína szektor kitekintés
- Energia: A 2030-ig kitűzött környezetvédelmi célok elérése érdekében a kínai kormány egy sor hatalmas nap- és szélerőműpark-projektet finanszíroz. Emellett becslések szerint 300 milliárd dollárt tervez befektetni az egész országot átszelő ultranagyfeszültségű távvezetékek építésébe. A vezetékek 1200 gigawattnyi nap- és szélenergia-kapacitást kapcsolnak majd a kínai hálózathoz.
- Robotika: Kína robotikai ipara a becslések szerint 30 százalékkal nőtt 2021-ben. És ezek a számok még magasabbra szökhetnek, mivel a gyártók igyekeznek enyhíteni a világjárvány és az azzal járó ellátási lánchiány hatásait. A válasz? Új automatizálási projektek tömkelege.
- Telecom: Kína az 5G infrastruktúra jelentős kiépítésére készül, amely várhatóan 2025-re minden várost és települést lefed majd. A kormányzati terv szerint a következő négy évben meg kell háromszorozni az ország 5G bázisállomásainak számát.
A lehetőségek világa
Ahogy a vállalatok a megújulás és az újjáalakulás útjára lépnek, világszerte nagy a kereslet a projekttehetségek iránt. És bár minden régiónak megvannak a maga sajátos növekedési mintái, a megfelelő készségekkel és jövőorientált gondolkodásmóddal rendelkező projektvezetők 2022-ben a legjobb helyzetben vannak ahhoz, hogy karrierjüket előrébb vigyék. Ön készen áll?
Forrás: https://www.pmi.org/learning/careers/jobs-report-2022