2021.04.03. 12:00
2021. május 20-ig véglegesíti a NAV az adóbevallásokat, melynek részeként adója 1%-áról is rendelkezhet.
- Nevünkhöz fűződik a magyarnyelvű PMBOK6 azaz Projekemtmendzsment Útmutató és az
- AGILIS Gyakorlati Útmutató kiadása, valamint az
- Art of Projects Nemzetközi Projektmendedzsment Konferencia is, mely mára Közép-Európa legnagyobb, angolnyelvű, nemzetközi PMI tagozat által szervezett konferenciája.
- Minden hónapban ingyenes "Lunch and Learn" webináron várjuk, illetve negyedévente angolnyelvű PMPub-ot szervezünk.
- Minden feladatot önkéntesekkel végzünk el, akik munkájuk mellett, térítés nélkül végzik az önkéntes szakmai feladataikat.
A PMI Budapest, Magyar Tagozat a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény, valamint az ezt kiegészítő kapcsolódó jogszabályok előírásai szerint 2006. óta közhasznú szervezetként működik.
Ennek értelmében lehetősége van arra, hogy adója 1%-át felajánlja, ha az egyesületünk munkáját támogatni szeretné. A felajánlásokat az egyesület adószámának feltüntetésével, illetve a rendelkező nyilatkozat csatolásával teheti meg.
Pontos név: PMI Budapest, Magyar Tagozat
Adószámunk: 18247930-1-41
Ezúttal is köszönetet mondok mindazoknak, akik korábban már tettek hasonló felajánlást egyesületünknek! Nyilvántartásunk szerint a szervezetünknek a 2019. rendelkező évben felajánlott szja 1%-os összege 209,311.- Ft volt, amit ezúton is köszönök!
Fontos tudnivalók:
Minden személyi jövedelemadót fizető magánszemély felajánlhatja adója 1%-át egy civil szervezet, valamint +1%-át adományozhatja egy elismert, technikai számmal rendelkező egyház vagy kiemelt költségvetési előirányzat részére. Most összegyűjtöttük a legfontosabb érveket, amelyek a felajánlás mellett szólnak!
Újdonság - ne felejtse el!
Nagy változás, hogy 2017-től az adófizetők jó részének a NAV készíti el adóbevallás tervezetét, vagyis az eSZJA-t. Ha Ön nem egyéni vállalkozó, áfafizetésre kötelezett magánszemély, nem munkáltatóját bízta meg bevallásának elkészítésével, illetve van munkáltatója vagy kifizetője, akkor Ön jogosult az eSZJA-ra. A bevallási tervezet március 15-től elérhető - az Ügyfélkapuval rendelkező adózóknak saját online felületükön, ha nincs Ügyfélkapuja, kérvényezheti, hogy az adóhatóság postán juttattassa el Önnek adóbevallási tervezetét. A tervezetet május 20-ig véglegesíti a NAV, ha Ön korábban nem talál benne hibát, akkor nincs további dolga. Ha javítaná bevallását, akkor tehet Ön bevallást, ehhez a 16SZJA nyomtatványt kell eljuttatnia az adóhatósághoz május 20-ig.
Fontos, hogy ne feledkezzen el rendelkezni adója 1%-áról. Az Ügyfélkapus adózók az online felületen kitölthetik az az 1%-os rendelkező nyilatkozatot (EGYSZA lap), aki nem rendelkezik Ügyfélkapuval elküldheti postán, vagy leadhatja személyesen a NAV ügyfélszolgálaton is az EGYSZA lapot.
Magyarországon vezették be először
Sokan nem tudják, de az adó 1+1%-os adományozási rendszert hazánkban vezették be először. A személyi jövedelemadó 1%-áról szóló rendelkezésről 1996-ban született törvényi szabályozás, az adófizető magánszemélyek 1997 óta ajánlhatják fel adójuk 1%-át egy közhasznú feladatot ellátó civil szervezet részére. Egy kiegészítés alapján 1998 óta egy elismert egyház javára is fel lehet ajánlani +1%-ot. A nagy siker hatására az ötletet más európai országban is átvették, például Olaszországban, Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban.
Adományozás, ami nem kerül semmibe
Az adó 1+1%-os rendelkezés egy fontos előnye, hogy ez egy olyan adományozási típus, amely az adományozónak (adófizetőknek) nem kerül semmibe. Érdemes tudni, hogy az adó 1+1%-os felajánlás a legelterjedtebb adományozási forma Magyarországon, a legtöbben ezen a rendszeren keresztül adakoznak a rászorulók részére.
Rászorulókon segíthet
A rendelkezés azért nagyon fontos, mert adója 1%-ával rászorulókat, betegeket, szegényeket vagy akár elhagyott állatokat segítő civil szervezetek támogathat. Sokan azért nem rendelkeznek adójuk +1%-áról, mert nem hívők vagy tagjai egyetlen gyülekezetnek sem, pedig az egyházak az adó1%-os támogatásokat sok esetben rászorulók megsegítésére fordítják. Itt találja az elismert egyházak adatlapjait, amelyeken megtudhatja, mire fordítja az adott egyház a részére adományozott 1%-os felajánlásokat.
Hatalmas a választék
Biztonságos a rendszer
Egyre kisebb annak az esélye, hogy a civil szervezetek elherdálják a részükre küldött felajánlásokat. Az adó 1% felhasználásának ugyanis is szigorúak a szabályai – a civileknek minden évben be kell számolniuk arról, hogy mire fordították az adófizetőktől kapott pénzeket. Másrészt 2015 óta már csak olyan civil szervezet fogadhat 1%-os felajánlást, amely rajta van a NAV regisztrált kedvezményezettek listáján. A listára való felkerülésnek kötöttek a feltételei és az adóhatóság év közben is vizsgálja, hogy a szervezetek megfelelnek-e a követelményeknek, ezáltal az is előfordulhat, hogy törölnek onnan egy szervezetet.
Sok szervezetnek fő bevételi forrása az 1%
Habár évről évre nő az adó 1+1%-ról rendelkezők száma, még mindig sokan nem tesznek felajánlást. Az elmúlt években az adófizetőknek alig több mint az 50%-a élt felajánlási jogával, tehát 40% fölött van azoknak a száma, akik nem rendelkeztek.
Ha nem rendelkezik, a pénze a NAV-hoz kerül
Fontos figyelembe venni, hogy ha nem él felajánlási jogával, akkor adója 1+1%-a a NAV-nál marad, és az később az állami költségvetésbe kerül, tehát a továbbiakban nem Ön, hanem az állam dönt pénzének sorsáról.
Még 0 forintról is érdemes rendelkezni
Sokan azért nem rendelkeznek adójuk 1+1%-áról, mert túl kicsinek találják a felajánlható összeget. Érdemes tudni azonban, hogy az adó 1% átlagos összege mindössze 3.910 Ft. Ám, ha belegondolunk, hogy évente több mint 4 millió adófizető magánszemély rendelkezhet 0 forintnál magasabb összegről, akkor összeadva ez jelentős támogatást jelenhet a civil szervezeteknek és egyházaknak. Nem is véletlen, hogy számos civil szervezet fedezi részben vagy teljes egészben 1%-os támogatásokból működését.
Fontos tudni, hogy a magánszemély is jogosult lehet a rendelkezésre, akinek a bevallásában fizetendő adója 0 forint (például adókedvezmények miatt). Egyházak részére még ebben az esetben is érdemes rendelkezni, ugyanis azok – az 1%-on felüli – a kiegészítő támogatást a felajánlást tevő magánszemélyek száma (és nem a felajánlott összeg nagysága) alapján kapják, ezáltal még a 0 forintos rendelkezés is növeli az adott egyháznak jutattott állami támogatás mértékét.
Ha még nem tudja, mely civil egyesület vagy alapítvány részére ajánlja fel adója 1%-át, böngésszen szervezet-keresőnk segítségével, az elismert egyházak adatlapjait itt és a kiemelt költségvetési előirányzat adatlapját pedig itt találja.